Лещите са медицински устройства, които контактуват с най-чувствителния орган - окото. Ако не виждате ясно с тях, очите ви са зачервени и имате съмнение в лещите, свалете ги! Съществуват капки, които овлажняват очите, подходящи за хората, носещите лещи. В случай, че това не е достатъчно за комфорта в очите, разгледайте лещите дали не са с нарушена цялост. 

Когато лещите ви дразнят, а нямате разтвор с вас, не използвайте вода или слюнка "по спешност”.

Това е лоша идея, защото слюнката съдържа бактерии, които са нормални за устата, но не и за очите. Най-добре ги свалете. Ако имате успокояващи капки за очи ще се избавите от зачервяване на очите, но най-доброто е да носите резервни лещи винаги с вас.

Контактът на лещите с течаща вода е увреждащо за тях.

Меките контактни лещи абсорбират водата и набъбват, защото тя не е солена както сълзите. Набъбнали, те променя прилягането си върху корнеята. Може да се появят микро нацепвания по очната повърхност, които стават потенциален вход за инфекции. Освен това водата, отговаряща на стандартите за чиста вода за пиене, не е стерилна и съдържа микроорганизми, които са опасни за очите. Затова е толкова важно да не се плува и да не се взема душ с лещите на очите, още повече, че могат и да изпаднат.

Разтворът за измиване на лещите трябва да бъде в срок на годност

и да бъде съхраняван правилно - не на пряка слънчева светлина, нито на топло. Остарелият разтвор е с променено рН, а това предизвиква дразнене на очите от лещите, стояли в този разтвор. Повторно използване на разтвора е все едно да си просите конюнктивит. Всички наслоявания от липиди, протеини и бактерии от повърхността на очите чрез лещите попадат в разтвора, който е добра среда за размножаване и при повторното им попадане там не ги измива, а ги замърсява допълнително.

Снимка:Thinkstock/Getty Images

Контейнерчето за контактни лещи трябва да се подменя на 3 месеца.

След всяко ползване се измива, подсушава се добре и тогава се поставя капачето. Използвайте свеж разтвор при всяко сваляне на контактните лещи. Ако не обичате да се занимавате с разтвори и контейнери, обмислете ползване на еднодневни лещи (еднократна употреба). 

Двуседмичните лещи се носят 14 дни от отваряне на опаковката,

не разбирайте, че можете да ги слагате 14 пъти по един ден всяка седмица. За посочения срок повърхността на лещите започва да се нарушава като задържа протеини, секрети и бактерии, които нормално се намират по клепачите, а резултатът би бил очна инфекция.

С почивка, мигане, наплискване със студена вода, овлажнители за въздуха, упражнения с очите може да облекчите раздразнените очи.

 Гримирайте се и след това поставете контактните лещи.

Махнете лещите от очите и едва тогава свалете грима. Не използвайте водоустойчива спирала за мигли, защото ако попадне върху лещите ще се свърже с тях, а за отстраняване на водоустойчив грим се използват мазни разтвори, които ще омазнят допълнително окото и съответно лещите.

С лещи по време на сън

Това е като да спите с шапка за баня на главата. Спане в продължение на няколко часа с лещи на очите, ограничава кислородния обмен. Когато сте будни корнеята получава кислород от въздуха и от сълзите. Контактните лещи през нощта я лишават от кислород и допълнително причиняват микро разкъсвания. Изобретени са лещи, които могат да се носят постоянно и по време на сън. 

Когато решите да дадете почивка на очите си от лещите, върнете се за известно време към любимите си очила.