Кожата поддържа температурата на тялото чрез кръвоносните съдове, в които се извършва циркулацията на кръвта. Когато външната температура падне, рецепторите в кожата подават сигнал към мозъка да свие кръвоносните съдове. Така в кожата циркулира по-малко кръв, за да се запази температурата на вътрешните органи, които са по-важни за оцеляването на човека.

Жените се оплакват по-често от студени крайници не защото имат слабо кръвообращение, а защото рецепторите реагират дори при малък спад във външната температура. Това се дължи на променливите нива на естроген – хормонът, който играе важна роля за регулирането на температурата.

Свръхголямата чувствителност към студ е белег за болестта на Рейно – при нея крайниците (понякога и ушите, и носа) побеляват или посиняват. Тогава трябва да се носят дебели ръкавици и чорапи, както и да се взимат лекарства за разширяване на кръвоносните съдове.

В някои случаи студените ръце може да са симптом за диабет, кожна туберкулоза или ниски нива на желязо или витамин B12. Лекарят трябва да установи причината и да предпише нужните лекарства и диета.