Водата от различните региони се различава по своите вкусови качества. Ние сами можем да изберем водата, която ни е "сладка" и успява да утоли жаждата ни. Водата на всеки воден източник се различава и по своя състав.
Водата от кладенците
Качеството на водата е динамичен показател. За да сте сигурни каква е водата във вашия кладенец, занасяйте проби от водата в РЗИ (регионалната здравна инспекция) да бъде изследва за бактерии, минерално съдържание, органични и химически замърсители веднъж годишно.
Дестилирана вода
В процеса на дестилация от водата се премахват всички микроорганизми, но и полезните минерали, заради това тя не е подходяща за постоянна употреба като питейна вода.
Бутилирана вода (минерална, изворна, трапезна)
Различните натурални минерални води имат стабилен минерален състав като се регламентира най-високото ниво на концентрация на елементите. При изворната вода минералният състав може да се колебае. И двете - натуралната минерална вода и изворната вода произхождат от определен източник на подземни води и са безопасни за пиене. Според законодателството на ЕС има три официално признати вида бутилирани води - натурална минерална вода, изворна вода и обработена бутилирана вода за пиене, известна още като трапезна вода. В Европа най-разпространени за продажба са натуралната минерална и изворната вода, за разлика от другите континенти, където най-разпространена е обработената или т. нар. "трапезна" вода.
Филтрираща кана за водата от водопровода
Водата, която тече от водопровода идва от подземни води или от наземни резервоари като реки, езера и язовири. Преди да достигне в чешмите тя минава през пречиствателни станции, където се обработва химически и се филтрира от механични замърсители. Въпреки това в питейната вода може да се открият замърсявания от нитрати и от тежки метали (олово, живак, арсен), които имат своите токсични ефекти върху организма. Най-популярният методи за пречистване на питейната вода са филтри с активен въглен. Те механично и йонно пречистват водата, премахвайки лошия вкус и мирис, идващ от бактерии, вируси, хлор и тежки метали. Има съмнения обаче, че задържаните бактерии могат да се окажат отново в пречистената вода като се размножават в самия филтър. Добавянето на сребро във филтрите с активен въглен спомага за убиване на бактериите. Това не отменя редовното сменяне на филтрите.
Най-добре е да се редува вода за пиене от различни извори, заради разнообразието от минералното им съдържание, а водата от чешмите да минава през филтрираща кана.