Eдин на всеки четирима възрастни вероятно ще остане самотен до края на живота си. Това разкрива проучване на изследователския център Pew Research Center. 

Тази тенденция предполага, че когато днешните млади хора навършат 50 години, една четвърт от тях никога няма да са сключвали брак.

Въпреки въпросите, които повдига тази тенденция, самотата има и положителни страни. Самотните хора често са с по-високо ниво на личностно израстване в сравнение с женените си колеги.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Самотата бе обявена за сериозна глобална заплаха за здравето от Световната здравна организация (СЗО). Последиците от самотата са еквивалентни на пушенето на 15 цигари на ден.

Снимка: iStock

За да се справят с този проблем, СЗО е създала Международна комисия по въпросите на самотата. Причините хората да живеят в самота, са както лични, така и предопределени от обществената среда. Загубите на близки хора, свързани с възрастта и времето, и неадекватните социални умения се считат за основни рискови фактори, предразполагащи към самота.

Има обаче и друга гледна точка по темата.

Проучвания, проведени в САЩ, Холандия, Австралия и Великобритания, показват, че самотните хора имат повече приятели и по-богати социални мрежи (съседи, колеги и др.), в сравнение с тези, които са във връзка или са женени, с или без деца.

Според социолозите Наоми Герстем и Наталия Саркисян омъжените/женените са по-склонни да инвестират голяма част от времето си един към друг, а не за приятелите и социалните мрежи.

Снимка: Screenshot/ YouTube

Самотните хора са по-склонни да помагат на приятел в нужда. Чисто физически разполагат с повече време понякога. А друг път просто притежават повече емпатия. Да влезеш в обувките на някого е по-трудно, когато в дома ти е топло и пълно. Но табелката „А ако ми се случи и на мен?“ свети доста по-ярко в дома, в който има само един човек.