Как любовта в един момент се трансформира в отрицателно чувство? Как се стига до убийство и смърт и кога трябва да потърсим специализирана помощ преди нещата да са ескалирали?

Потърсихме Александра Гърдева, позната на зрителите на bTV от първия сезон на “Ергенът” в качеството й на психолог, а поводът е 

Алекс, какво може да потикне един човек да убие друг толкова близък, с когото са споделяли живота си?

Причините за ескалиране на едни взаимоотношения може да са много. В повечето случаи са потиснати болки от миналото, случки и преживявания с човека или потиснати емоции, свързани с детски травми. И в двата варианта, когато болката не е осъзната, тя се превръща в гняв, което може да задълбочи психично заболяване.

Как в отношенията между мъж и жена любовта в един момент се трансформира в отрицателно чувство, което води до убийство?

Когато любовта е обвързана в социални рамки на правилно и неправилно, тя е изискваща и човекът има очаквания, което в много случаи ни изправя срещу собствената ни болка. Тук трябва да имаш здрава психика и да си здрав ментално, за да можеш да се справиш с това и да не насочиш гнева към дадения човек, който докосва твоите болки. Когато тези болки не са разпознати, се превръщат в силна гневна енергия, която за момент позволяваме да ни контролира.

Как да се предпазим от подобни мисли, дори и да изпитваме негативни чувства към някого?

Когато изпитваме гняв, дори и силен, трябва да осъзнаем, че ние можем да контролираме този процес и да намерим коя е болката която натиска дадения човек в нас, да я изчистим, да я осъзнаем, да пуснем гнева. В този процес може да намерите вашия терапевт, който да ви помогне да минете през това по-леко и по-бързо. Така взимате решения да не позволявате на болката и гнева да ви водят и да очернят живота ви.

Какъв е правилният начин хората да решават семейните си проблеми, без те да ескалират?

Винаги съм смятала, че във взаимоотношенията има две истини. Точно това ми помага да потърся другата истина, да се опитам да разбера защо даден човек реагира различно от мен. Този процес може да ни помогне да развием осъзнаването, точно това може да ни помогне да излезем от казуса, в който сме попаднали с човека, който обичаме, може да ни даде възможност да разберем и да приемем ситуацията. Да разберем, че нищо не е лично.

В какъв момент трябва да потърсим специализирана помощ, ако усетим, че нещата в семейните отношения започват да ескалират?

Професионална помощ трябва да се търси веднага когато усетим, че не се чувстваме добре. Когато осъзнаем, че умът почва да контролира нашето усещане. Не знам защо хората се сещат, че трябва да потърсят помощ само когато нещата ескалират, а за да не ескалират, трябва да поемем отговорност за чувствата, емоциите си и да ги излекуваме. Всички имаме нужда от подкрепа в този процес.

Децата как ще го приемат – едното е на 6 г., a другото съвсем мъничко - на 4 месеца? Трябва ли специалист да работи с тях?

За да може да се възприеме по правилен начин тази информация от едно дете, трябва да се работи със специалист. На тази възраст все още разбират на Алфа и Бета ниво на съзнание което значи, че съзнанието е в процес на развитие и възприемат чрез усещане. Когато става въпрос за нещо толкова сериозно, трябва да се подходи много деликатно и да им се дава много любов.