Включването дори на елементарни дейности в ежедневието "провокира" мозъка и подобряват когнитивните му способности. Да станем по-умни може с няколко забавни и леки практики. Да подхраним любопитството си, да опитаме нови дейности или да излезем от зоната си на комфорт - това са само част от начините.

Според The Express Tribune интелигентността на човек е нещо гъвкаво, което се променя интензивно във времето. 

НОВИ ЗНАНИЯ 

Има известна стара поговорка: "Човек е това, което яде". С пълна сила тя важи и за нашия ум. За да поддържаме остротата на мозъка, ежедневно трябва да "консумираме" съдържание, което стимулира ума. Това може да е четене на научен текст, логически задачи или слушане на информативен подкаст. Подобни дейности стимулират критичното и творческо мислене. 

ЛЮБОПИТСТВО  

Децата постоянно задават въпроса "Защо?", тъй като любопитството е естествена част от човешката природа. И това е чудесен навик, който не трябва да изчезва с годините. Така че може всеки ден избираме непозната тема, която да изследваме. Култивирането на любопитство поддържа ума активен и ангажиран, разширява знанията и повишава интелекта. 

Снимка: iStock

НОВ ЕЗИК  

Изучаването на нов език е един от най-добрите начини да повишим мозъчната активност. Това стимулира изключително когнитивните функции и подобрява паметта, при това независимо дали сме начинаещи или се връщаме отново към даден език. 

ВИЗУАЛНИ УПРАЖНЕНИЯ 

Ангажирането с дейности, изискващи пространствено мислене, като сглобяване на пъзел например, повишават способността за критично и творческо мислене. Те не само, че подобряват коефициента на интелигентност, но и адаптивността. 

ТИШИНА 

Пет минути в тишина всеки ден - само толкова е достатъчно, за да позволим на ума си да се възстанови и да обработи новата информация. Така не само ще подобрим фокуса и умствената яснота, но и уменията си за решаване на проблеми.

МИСЛЕНЕ В ОБРАТНА ПОСОКА 

Уникален и ефективен начин за справяне с проблеми е мисленето в обратна посока. Започваме с желания резултат и проследяваме стъпките, които ще са необходими, за да го постигнем. Тази стратегия изостря логическото мислене и повишава способностите за реагиране в трудни ситуации. 

ДА УЧИМ, КОГАТО ДРУГИТЕ УЧАТ 

Най-добрият начин да затвърдим това, което вече знаем, е като го преподаваме на някой друг. Обясняването на понятията с прости думи укрепва собственото ни разбиране и помага за запазване на информацията.

РАЗЛИЧНИ УМОВЕ 

Общуването с хора, които мислят различно от нас, разширява гледната точка и предизвиква мозъка. Затова колкото по-често се включваме в дискусии с хора, които оспорват възгледите ни, толкова повече това ще ни насърчава да преосмислим собствените си убеждения и ще стимулира критичното ни мислене. 

ИЗВЪН КУТИЙКАТА 

Растежът се случва, когато се границите се разширят. Затова винаги трябва да се стремим да опитваме нещо ново - независимо дали става дума за различен маршрут до работа или за усвояване на ново умение. Подобни малки предизвикателства повишават гъвкавостта и адаптивността на мозъка. 

ПРЕДИ ДА ЗАСПИМ  

В този момент може да отделим малко време, за да обмислим всичко, което сме научили през деня. Подобна практика помага за укрепване на невронните връзки, което улеснява припомнянето на важна информация.