Травмите на краката при бягане се получават от тичане с неподходящи маратонки, бягане без загрявка или от прекомерни усилия без нужната тренираност. Екипировката е много важна. Изборът на маратонки е в зависимост от терена, на който ще се бяга. По гладък и сух терен може да бягате с минималистични обувки. По неравен планински терен с камъни или груб градски терен с павета избирайте маратонки с дебела подметка.
В обувките за бягане трябва да има достатъчно пространство за пръстите, ако се подуят от тичането и да не претриват ахилесовото сухожилие.
При обуването петата плътно опрете в маратонката и тогава вържете връзките.
Подържайте маратонките за бягане чисти. Проветрявайте ги, за да не остават влажни след бягане.
Ходенето с маратонките, с които сте бягали, спомага за развитие на гъбична инфекция и разраняване на кожата.
Неслучайно гъбичките по краката са наречени "атлетично стъпало”. От дълго бягане краката се изпотяват и запаряват в маратонките.
Задължително релаксирайте краката във ваничка с хладка вода с лъжичка сода бикарбонат и си осигурите почивка. Носете други обувки след това.
По време на тичане можете да получите кожно раздразнение на стъпалата, в това число и мазоли. Те се появяват най-често от неудобни обувки на местата на претриване. Когато пръстите се притискат едни в други, ноктите започват да се врязват в съседните меки тъкани.
Изрязвайте ноктите на краката равно без закръгляне с права нокторезачка или ножица. Заглаждайте ръбчетата с пила, за да не се забиват в тъканта. Ноктите не подрязвайте по-дълбоко от върха на пръста на крака.