Лабораторен тест на bTV установи токсични химикали в редица детски играчки. Изследванията показаха от 4 до 360 пъти надвишени норми на фталати. Тези опасни вещества могат да увредят репродуктивните функции и да повредят черния дроб, казват специалисти.
„Съгласно регламент RЕАCH има ограничение за 7 броя фталати, което е в зависимост от приложението на играчката. 0,1 % не трябва да надвишава съдържанието на фталати в играчката“, обяснява д-р Александър Петров, управител на лаборатория пред Биляна Гавазова в рубриката "Чети етикета".
„С развитието на науката се установи, че фталатните пластификатори въздействат на възпроизводителните способности на човешкия организъм. При пипане те изключително лесно минават през кожата и навлизат в организма. Третият начин е децата, нормално е да гушкат куклата, да дъвчат части и директно през храносмилателния тракт да навлизат тези фталати“, пояснява и инж. Майя Стойчева, изпълнителен директор на лабораторията, в която екипът на bTV прави тестовете.
Всичките тествани играчки имат т.нар. "C. E" маркировка, която би трябвало да гарантира, че продуктът отговаря на европейските изисквания за безопасност. А европейският регламент RЕАCH за ограничаването на фталати в детските играчки е пределно ясен и важи за всички държави членки:
"Забранява се употребата им като вещества и смеси, поотделно или в комбинация от фталатите... в концентрация равна на или по-висока от 0,1 масови процента от пластифицирания материал в детски играчки".
Резултатите обаче показват в пъти превишени стойности и нарушения на разпоредбите.
„От 4 пъти над нормата до 360 пъти над нормата!“, казва инж. Стойчева. Истински рекордьор е най-малката и най-евтината кукла, с цена от 2 лева, но с над 36% токсични химикали в себе си, или 360 пъти над нормата. Фталати се откриват в различни части на тялото й.
Цената не може да бъде гарант за качество и безопасност показва още нашето изследване, защото в по-скъп продукт, лабораторните тестове също откриват нарушения и превишени нива на химията, макар и не толкова драстични - но 4 пъти над нормата.
В същото време при значително по-евтини играчки за баня, които сме свикнали да наричаме гумени, съдържанието на фталати е в граничните стойности от 0,1 % и тълкуванието е в рамките на статистическата грешка.
„Обикновено трябва да важи правилото колкото по-скъпо, толкова по-хубаво, но в България не се спазва това правило. Има и скъпи кукли, които не отговарят на изискванията“, казва инж. Стойчева.
Как беше проведен тестът и разговорът със специалисти в студиото можете да чуете тук: