Всички сме запознати със суперлативите, с които хлябът от ръж заслужено може да се похвали. Факт е, че ръженият хляб, особено пълнозърнестият, е полезен за здравето и е препоръчително по-често да бъде част от ежедневната ни трапеза. Знаем ли обаче на какво се дължи това?

1. Ръженият хляб е богат на растителни влакнини

Пълнозърнестото ръжено брашно е по-богато на необходимите растителни влакнини в сравнение с пълнозърнестото пшенично брашно. Вътрешната част, или нишестената ендосперма на ръжените зърна има значително по-високо съдържание на растителни влакнини от пшеничните зърна, поради което ръженото брашно, когато не е пълнозърнесто, също е с по-високо съдържание на растителни влакнини от бялото пшенично брашно. Растителните влакнини стимулират функцията на червата и намаляват риска от запек. Разтворимите влакнини също така увеличават вискозитета на хранителната маса, поради което забавят изпразването на стомаха и тънките черва. Това води до увеличаване чувството на ситост, което може да намали хранителния прием.

2. Ръженият хляб има по-нисък гликемичен индекс

Увеличеният вискозитет на хранителната маса води до забавено разграждане на нишестето, което се съдържа в ръженото брашно. Поради това нивото на повишаване на глюкозата в кръвта след консумация на ръжено брашно е по-малко в сравнение с това, предизвикано от пшеничното брашно, т.е. по-ниският гликемичен индекс на ръжения хляб допринася за по-стабилното ниво на кръвната глюкоза при неговата консумация и прави ръжените видове хляб подходящи за диетата при хора диабет тип 2, както и за намаляване риска от неговото развитие.

3. Понижава холестерола

Доказано е, че бета-глюканът, на който е богато ръженото брашно, намалява повишените нива на лошия холестерол и тригицеридите в кръвта.