Заха Хадид е една от най-влиятелните личности в съвременната архитектура и най-известната жена архитект. Освен, че е от смесен иракско-британски произход, по-интересното за Заха е, че е първата жена, спечелила престижната награда за архитектура Прицкер през 2004 година, както и две поредни години британската „Стърлинг” (през 2010 и 2011 година) за постижения в същата област.
Учи математика в американксия университет в Бейрут. Семейството й напуска Ирак, когато на власт идва Саддам Хюсейн. През 1972 година Заха се премества в Лондон, където е приета да учи архитектура. През 1980 година отваря свой собствен офис, който се отличава със своето новаторство в областта на архитектурата, градоустройството и интериорния дизайн. Името на Заха стои в основите на много проекти по цял свят в едни от съвременните мегаполиси – Пекин, Лондон, Мадрид, Копенхаген и в още над 40 страни.
Предлагаме ви 10 правила на на Заха Хадид за архитектура и дизайн:
"Архитектурата наистина означава да се чувстваш добре. Мисля, че хората искат да се чувстват добре в едно пространство … От една страна заради чувството, че това е техният подслон, и от друга - заради удоволствието."
"За една жена да се хвърли сама в света на архитектурата все още е много, много трудно. Това още се счита за мъжка територия."
Новият център за раковоболни към болница "Виктория" в градчето Къркалди, Шотландия, който също е проектиран от Заха Хадид
"Има цели 360 градуса. Тогава защо се придържаме само към един?"
"Едно от нещата, за които съм сигурна е, че можем да доставим повече вдъхновение и предизвикателства в живота на хората. Ние искаме те да са в състояние да прегърнат неочакваното."
"Напоследък се виждат повече сигурни в себе си и уважавани жени архитекти. Това не означава, че е лесно. Понякога трудностите са неразбираеми. В практиката си аз все още изпитвам някакъв вид съпротива, но смятам, че това ме поддържа съсредоточена."
Инсталация за Contemporary Art (съвременно изкуство) отново проектирана от Заха (изглед отвън)
"Наистина вярвам в идеята за бъдещето."
"Не сте задължени да гледате на пространството по един определен начин. Наистина може да се развихрите наоколо."
"Не винаги трябва да показваме изкуството в т.нар. бяла кутия. Можеш да постигнеш сложност в рамките на дадена изложба, което всъщност ще е уважение към изкуството."
"Красотата на пейзажа се криеше в пясъка, водата, сградите и хората, които някак си взаимодействаха помежду си (едно от ранните вдъхновения на Заха от нейното детство, когато е живяла в Южен Ирак)."
Инсталация за Contemporary Art (съвременно изкуство) отново проектирана от Заха (изглед отвътре)
"За архитектурата днес е недостатъчно просто да прилагаме типологията на съществуващите сгради. Вместо това архитектите трябва да разгледат внимателно цялата област с нов поглед при разпределение на пространството."