Красивите тетрадки не са достатъчни! Принуди и заплахи не правят щастливи ученици! Български учители от различни краища на България дават ценни съвети за бъдещите ученици. Ще ги послушате ли?
Първият учебен ден е точно зад ъгъла, витрините на магазините са пълни с училищни пособия – шарени тетрадки, цветни моливи и раници.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Вероятно сте в разгара на цялото пазаруване, което сезонът предполага. Търсите точната раница, моливник, дрехи и отмятате списъка със задачи за новата учебна година.
Разбира се, за децата е полезно да се обличат подобаващо и да носят правилните принадлежности, но готовността за училище изисква нещо повече от пазаруване.
Учителите, които са в ежедневен контакт с децата, споделят своите ценни съвети за това как родителите да помогнат на децата си да се подготвят ефективно през цялата учебната година.
Ето някои от техните препоръки и съвети:
ВАЖНОСТТА НА ДИСЦИПЛИНАТА И ОТГОВОРНОСТТА
Много от преподавателите подчертават, че родителите трябва да помагат на децата си да изградят добри навици още у дома. Тихомира Илчева от ОУ „Братя Миладинови“, Бургас, съветва родителите не само да купуват красиви тетрадки, но и да проявяват интерес към това, което е написано вътре. Тя споделя:
„Отговорността на родителя не приключва само с купуването на скъпи и красиви тетрадки, от време на време трябва да се разлистват тези тетрадки, за да видят колко красиви са и отвътре.“
САМОСТОЯТЕЛНОСТ И УВАЖЕНИЕ КЪМ УЧЕБНИЯ ПРОЦЕС
Учителите също така обръщат внимание на значението на самостоятелността и уважението към учебния процес. Соня Пулева, НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ Бургас, съветва родителите да обяснят на децата си, че усилията и постоянството са ключът към успеха. Тя подчертава, че е важно да научим децата, че грешките са неразделна част от процеса на учене:
„Родителите имат ключова роля за това да подготвят децата си, че няма винаги да им е лесно... липсата на търпение не води до резултати.“
Соня Пулева също така отбелязва, че децата трябва да развиват уважение към своите учители и към учебния процес като цяло, а не да се фокусират върху материални притежания като телефони или дрехи.