Вече познавате Лиляна – майка на 4 юнски деца, която към момента изцяло се е отдала на отглеждането им. С наближаването на първия учебен ден вълнението в семейството й нараства, тъй като тази година едно от децата ще бъде в първи клас. Най-голямото ще бъде в 9.клас, а другите две – втора група в градината. Как и кога започва подготовката за първия учебен ден в семейство, в което има 4 деца, кои са най-важните покупки, които Лили прави преди старта на новата учебна година и защо не бърза да купува скъпа, ергономична раница и бюро за първокласничката.
В какво настроение посрещна септември – радваш се, че децата най-после ще започнат градина и училище или се подготвяш за стрес тест?
Септември винаги го посрещаме отпускарски, тъй като всяка година от 1 септември започва основната ни отпуска. Честно казано Александра, която е най-голяма и ще бъде в 9.клас, от август започва да брои дните до 15 септември, тъй като започва да ѝ липсва училищната среда. Останалите три деца посещаваха сборни групи лятото. Стрес теста гледам да си го спестя.
Кога започва подготовката за учениците и децата в градината във вашето семейство? Купуваш ли нещо предварително?
Подготовката винаги започва след 10-ти септември, когато се прибираме от почивка. Предварително купувам само дрехи и евентуално, ако има списък от училището/градината (тетрадки, помагала и т.н.), ако не, изчаквам. Алекс от няколко години сама си избира ученическите пособия (тетрадки, химикали и т.н.).
Кои са най-важните покупки, които правиш за децата преди старта на учебната година – дрехи, учебни пособия, друго?
Основното са дрехите и обувките тъй, като лятото доста растат децата. Обувките най-често са с + два размера.
Подготвяш ли специална стая за първокласничката – с бюро и удобен кът, в който да учи и пише?
Със стаята мисля да изчакам , за да видя дали ще има нужда от бюро. Тъй като Алекс до 4. клас не е писала домашни вкъщи, всичко успяваше да си напише в занималнята. А скоро премахнахме бюрото от стаята на Йоана и Алекс, тъй като само им пречеше.
Какъв бюджет отделя вашето семейство за подготовката?
Честно казано не съм се замисляла за бюджет. Когато трябва да се купува нещо конкретно за градина или училище, просто се закупува. Йоана и Алекс са с униформи за училище, което много ме улеснява. Мебели няма да се купуват, тъй като имаме всичко необходимо за ученика.
На място ли пазаруваш или онлайн?
Предпочитам онлайн, тъй като ми спестява доста време. Предпочитам дрехи и обувки да се премерят вкъщи, пред опцията да обикалям с 3 деца по магазините.
Една от най-важните покупки за първокласниците се оказват раниците. Успя ли да купиш вече за първокласничката, какви съвети би дала на родителите, за какво да внимават и какви характеристики да търсят?
За Йоана ще купувам качествена раница, когато започне да си я носи сама. На този етап до 4.ти клас раницата остава от понеделник до петък в училище. В училището, в което ще учи тя, в понеделник родител води детето заедно с раницата, в петък тя се взема. На този етап ще ползва една нова раница , която съм закупувала за себе си с друга цел. Лично за мен при тази схема закупуването на скъпа, качествена раница се обезсмисля. Когато Алекс беше в 1.клас, късно разбрах тази информация, че аз ще нося раницата в понеделник и ще я прибирам в петък от училище. Тогава заложих на раница с анатомичен гръб, тя сама си избра дизайна. Като след година ми заяви, че с тази бебешка раница няма да ходи на училище. Купихме друга (помня ,че беше светеща, струваше 5 или 6 пъти по-малко от предишната ), която ползваше доста време. След това вече сама започна да си ги избира по марка и модел. Съветът, който мога да дам е, ако раницата се ползва активно от детето, да заложат на качествена, в противен случай няма смисъл от скъпи раници.
Най-голямата ти дъщеря Александра ще бъде в 9 клас. Колко пари получава като джобни и с какво се съобразяваш, когато й даваш тази сума?
Сумата, която Александра получаваше на ден за миналата учебна година, беше 10 лева, които и се превеждаха по сметка за целия месец. Като тя е основно за храна, тъй като рядко ѝ се налага да ползва платен транспорт. В повечето случаи някой я транспортира до града сутрин, а аз я прибирам от града, когато ходя за децата. Живеем в село на 4 км от Пловдив, а децата посещават училище и градина в града. За градския транспорт най-често ползва месечна карта. Има периоди, когато сама си приготвяше хапване (кисело мляко с чия и банан, сандвич, шейк). Аз нищо не ѝ приготвям, тъй като тя държи да е самостоятелна в това отношение. Тук бих искала да вметна, че до 3. клас тя не е получавала джобни. Действахме на принципа закупуване на купони за обяд.