Да отгледаш 22 деца е сериозно предизвикателство за всеки родител, но да го направиш в най-студения град в света, където температурите достигат -64°, си е истинско геройство. От топенето на лед всяка сутрин за осигуряване на питейна вода до обличането на достатъчно слоеве дрехи за предпазване от измръзване по време на петминутната разходка на децата до училище – това семейство определено никога не скучае.

Александър и Оксана Павлови, както и техните деца, живеят в предградията на Якутск в Източен Сибир, където нямат достъп до централно водоснабдяване. За сметка на това Александър е бивш инженер и всяка сутрин става рано, за да реже лед и да го топи за нуждите на домакинството. Водните им запаси се използват не само за пиене, но и в банята на семейството, пред която всяка сутрин се извива дълга опашка.

Снимка: YouTube стопкадър

Семейство Павлови имат общо 22 деца, като 18 от тях са осиновени.

„През май 2003 г. първоначално осиновихме три деца, a след няколко години, се оказа, че сме осиновили общо 18 деца“, споделя Александър.

„В момента отглеждаме 10 деца, а останалите са създали свои семейства, но често ни идват на гости“, заявява още бащата.

Най-малкото им дете в момента е на 6, а най-голямото на 37 години.

Понастоящем в дома им живеят Давид, 25 г., Юлия, 22 г., Саша, 19 г., Вова, 17 г., Арчилаана, 14 г., Льоня, 13 г., Алгистаана, 12 г., Коля, 11 г., Руслан, 10 г., Жана, 9 г., Рамина, 9 г., и Настя и София, които са на шест години.

„Благословени сме, че имаме толкова голямо и любящо семейство“, казва Оксана, която е със съпруга си от 30 години.

Като учителка тя изпитва желание да се грижи за децата и иска да отвори дома си за колкото се може повече от тях.

Тъй като кухненската им маса не побира всички наведнъж, семейството започва да се храни на групи, разделени по възраст. Държавaта помага за заплащането на храната и облеклото на децата, като родителите им подчертават значението на топлите дрехи за по-малките деца.

Въпреки че Павлови живеят в дом, който е само на пет минути пеша от местната детска градина и училище, ходенето до там се превръща в опасно начинание. Температурите в Якутск могат да паднат до -60 градуса по Целзий, а началното училище остава затворено, когато температурата падне под -45 градуса.

Ако времето позволява, по-малките деца се забавляват с шейни навън. Александър е изградил закрита фитнес зала, за да осигури достатъчно движение, ако навън е много студено.

По-големите деца в семейството са се доказали като успешни спортисти в различни спортове, включително ски, бокс и стрелба с лък. За да отидат до местния университет, те трябва да хванат автобус и да бъдат внимателни, избирайки правилното време, тъй като всяка допълнителна минута навън може да доведе до повишен риск от измръзване.

„Вярвам, че отглеждайки деца в най-студения град в света, ни прави по-силни и трудолюбиви“, споделя още Александър.

„Децата винаги са готови да помагат, помагат ни при събирането на лед и цепенето на дърва“, добавя Оксана.

Всяка вечер тя приготвя вечеря за семейството, като задължително включва гореща супа. Плодовете и зеленчуците обаче не са толкова лесни за набавяне предвид невъзможните условия за отглеждане в околността. Вместо пресни, семейството залага на замразени такива, които използва и за приготвяне на домашно сладко.

Снимка: YouTube стопкадър

И макар някои хранителни продукти да са скъпи в тази част на света, техните битови сметки не са толкова високи. 

Семейството използва два газови котела, за да поддържа топлината в дома си с площ 350 квадратни метра на 25 градуса по Целзий през цялата година, което им струва около 370 лева на месец.