Въпреки че млечните зъби няма да останат за дълго в устата на вашето дете, те изпълняват множество функции. Бебешките зъби участват в изграждането на структурата на лицето и дават възможност на челюстите нормално да обработват храната, като така спомагат за адекватното хранене на детето. Освен това тези зъбки вземат участие и в нормалното произнасяне на думи. Като цяло млечните зъби се появяват в определен ред в устата, обикновено преди десетия месец от раждането.
Преди да се появи в устната кухина, зъбчето започва да предизвиква изменения в областта на лигавица, където се очаква неговият пробив, което е около 6-ия месец след раждането. Поникването на млечните зъби на бебето може да доведе до чести изблици на плач, избухливост, както и до дъвченето на твърди предмети.
Първите зъби на бебето, които започват постепенно да се появяват, са долните централни резци, на възраст между 6 и 10 месеца. Момичетата обикновено имат по-бързо развитие, което довежда и до по-ранен пробив в сравнение с момчетата.
Горните централни резци се появяват скоро след като пробият долните центални зъби в периода между 8 и 12-месечна възраст. Горните и долните странични резци се появяват съответно между 9 и 13 и от 10 до 16 месец. Горните кучешки зъби се появяват между 16 и 22 месец, а долните кучешки зъби поникват между 17 и 23 месец. Горните първи кътници се появяват между 13 и 19 месец, а долните първи кътници се появяват от 14 до 18 месечна възраст.
Последните четири детски зъба, които се появяват в устата на детето, са долните втори кътници, които се появяват на възраст между 23 и 31 месеца, както и двата горни втори кътника, които поникват между 25 и 33 месец.
Зъбите на бебето по принцип растат по двойки. Например, двата горни кучешки зъба растат едновременно. На всеки шест месеца поникват по 4 нови зъба. Друг интерес факт е, че зъбите се сменят в същия ред, в който поникват, като това започва между 6 и 7 годишна възраст.
Автор: д-р Богомил Стоев, Специалист по дентална медицина