Петльовден е български народен празник, свързан с плодовитостта при мъжете. На някои места в България се отбелязва и приема като аналог на Бабинден. 

Странното име на празника идва от традицията на този ден да се прави курбан с петел. На някои места е познат и като Петеларовден или Петлешковден. И за да е още по-странно, другото му име е свети Черна. Това е свързано с вярването, че петелът, който се коли, задължително трябва да е черен. 

СПОРЕД ОБИЧАЯ...

На този ден в миналото, много рано, къщата била почиствана.

Петелът, който се коли за празника, най-често се отглеждал специално за този ден. Ритуалът се извършва на входната врата - от бащата, сина, а в някои краища на България и от бабата. С кръвта му се намазват челата на децата и стените на къщата. 

КУРБАН

Петелът се готви с ориз или булгур. Важно е да бъде сварен.

По традиция на повечето български празници винаги има и обреден хляб. Така е и на Петльовден. Замесва се пита, от която се дава на роднини и приятели за здраве и плодовитост. 

НЕ СЕ РАБОТИ

В миналото на този ден никога не се работело. Жените се събирали в някоя от къщите, пеели песни и се веселяли. Всяка от тях "подавала" на другите от обредния хляб, бутче от петела или друго от празничната трапеза. Целият ден преминавал в смях и шеги. 

В Търговищко има традиция църквата да прави служба за здраве на децата. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement