Датата 2 февруари се свързва с честването на празника Сретение Господне. Църквата казва, че на този ден Света Богородица, 40 дни след рождението на Младенеца, по християнски канон го е занесла в храма, за да го „представи пред Бог“.

Според народните вярвания на 2 февруари се празнува и Петльовден. В някои райони на страната този празник е приеман като мъжки аналог на Бабинден.

Някои свързват основния обред на празника – коленето на петел, с библейската история за цар Ирод, който заповядал да бъдат избити всички момченца под 2-годишна възраст, родени във Витлеем и всички управлявани от него области. Между тях се е очаквало да загине и Божият син.

Снимка: bTV Media Group

В последните години нова легенда дава смисъл на празника. Преданията разказват следната 300-годишна история: Петльовден е свързан със събирането на най-тежкия за нашия народ данък – кръвния, взимането на малки момчета. Легендата разказва как смела еркечанка (с. Еркеч; дн. с. Козичино, Бургаско) скрива мъжкото си чедо и отказва да го даде на турците, а те се заканват, че ако не го предаде, то ще бъде заклано.

Снимка: bTV Media Group

Тогава тя заявява, че сама ще заколи скъпото си момче, но не ще им го даде. През нощта извежда и скрива детето си далеч извън селото, заклала в полунощ петел на прага на къщата и опръскала с кръвта му навред. Когато сутринта дошли повторно, турците останали стъписани пред постъпката на майката и повече не събирали момчета за еничари от село Еркеч.

Снимка: bTV Media Group

От тогава та до днес този ден се отбелязва като празник на мъжката рожба, като ден на мъжкото начало на рода български.

Характерният ритуал за Петльовден е разпространен най-вече в региона на Източна България. Преди празника къщата се почиства, а хората се обличат в нови или празнични дрехи. На самия празник се заколва петел, отглеждан специално с тази цел или специално закупен от тържището.

Снимка: bTV Media Group

Петелът трябва да бъде заколен от млад мъж, но понякога се приема и млад баща да извърши ритуала. С кръвта от птицата се намазват лицата на малките момчета, вратите и праговете на всички постройки.

Снимка: bTV Media Group

След заколването на петела той се сварява на курбан, с който жените ходят и раздават („подават“) по съседи и роднини. Петелът се приготвя различно – с ориз, с булгур и др., но трябва да е сварен. Освен курбана от петела, жените замесват и изпичат специална пита, с която също „подават“ за здраве и плодовитост.

За останалите обичаи, пресъздадени във „Фермата“, вижте тук:

Повече по темата можете да откриете в „Алманах. Традиции и празници на българите" с автори Петя Банкова и Рачко Попов.

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement