На 2 февруари Българската православна църква отбелязва Сретение Господне (Зимна Богородица). Празникът е посветен на 40-ия ден от раждането на Божия син Исус Христос.
Сретение Господне е един от 12-те големи празници в годината и един от четирите, посветени на Божията майка. Според свещените писания 40 дни след раждането на Спасителя Дева Мария го занесла в Йерусалимския храм, както повелявал Законът на Мойсей, за да го посвети в Господа. Тогава един праведен старец, наречен Симеон, също влязъл в храма. Той взел на ръце малкия Исус и отправил пророчески думи, че Младенеца ще донесе спасение и светлина. Така до днес е останал обичаят на 40-ия ден от раждането си децата да бъдат въведени в храма.
Сретение Господне се почита и от католиците. При тях се нарича Кендълмас. Във Франция и Белгия на този ден задължително се ядат палачинки.
В някои региони в България отбелязват днес Петльовден – празник на мъжката рожба. Майките на момчета слагат на масата петел. Традицията повелява от жертвената птица, сготвена със зеле или ориз, да се раздава на съседи за здравето на момчетата.
Според народните вярвания през този ден не се работи никаква домашна или полска работа – шиене, плетене, чистене, работа в градината или на нивата, защото децата ще се раждат белязани. Само се готви и домакините месят питки и ги раздават в две къщи.