Добрият апетит на малкия Мишо, спокойствието и удоволствието, с което се храни, винаги са били налице. Неговите предпочитания обаче, независимо от огромното разнообразие от бебешки храни, са били и (слава богу) все още са на страната на... майчиното мляко.
За всеобща изненада
(най-вече моя) съвсем наскоро в продължение на близо четири дни той отказа да суче. Най-напред го възприех като краткотраен каприз, свързан с другите вкусотийки, които му забърквам. След като обаче отказът му от кърма продължи и през цялото следващо денонощие, първото, което предположих е, че малкият десетмесечен нетърпеливко е... решил да се отбива.
Заинтересувах се от мненията на специалистите по проблема
Единодушно е становището, че самостоятелно и по собствено желание бебето до една годинка се отбива много рядко. В повечето случаи при отказ от кърма за два-три до десет дни се касае за т.нар. кърмаческа стачка. Явление, което, обратно, е често срещано.
Факторите, предизвикващи подобно поведение у бебето ни могат да бъдат разнообразни по своя произход и естество.
Най-често причините са от физиологичен характер:
Настинка, повишена температура, остра хрема, ушна или инфекция на устната кухина, а също така и никнене на първите зъбки. Основанието за нашата бебешка стачка се оказа именно последното – повишената чувствителност на венците при никнене на зъбките.
Нерядко психологичният фактор също може да бъде сериозен повод за това временно състояние:
В това число влизат най-вече стресът, промяната в околната среда, появата на нов човек в обкръжението на бебето, неправилното захранване с биберон. Последното би могло да бъде и средство за преждевременно отбиване на бебето.
Естествено, ако желаем по-лесно и безболезнено да преодолеем този момент
на отдръпване на бебето и по-бързо да го върнем към най-здравословната храна, достатъчно е да увеличим времето на общуване с рожбата си, да бъдем спокойни и търпеливи.
И една малка хитринка, която споделям от личиния си опит
Възползвах се от това, че е сънлив и започнах да кърмя малкия стачник през деня в минутите преди следобедната дрямка, когато хем му се спи, хем е гладен. Което действително ни помогна да се върнем по-бързо към така любимото добро старо меню.