Тийнейджърите добре знаят колко вредни са наркотиците и други вредни субстанции като алкохола и цигарите. Било то поради любопитство или да се покажат пред другите, че не ги е страх от нищо, някои от тях не устояват на изкушението и не преценяват добре рисковете.
Обикновено започват с легални синтетични вещества, като болкоуспокояващи, транфиланкти и сънотворни или дори сироп за кашлица. При лекарствата обаче най-важна е дозата, а когато се взимат без необходимост и в големи количества, може да се стигне до свръхдоза. После се проявява любопитството към марихуаната, алкохола, и най-лошото е, че те водят до пристрастяване.
Следват важни съвета към майките на синове или дъщери, вече посегнали към подобни опасни субстанции:
#Кажете на детето си, че алкохолът и наркотиците оставят дълготрайни последици
Не отлагайте разговора със сина или дъщеря си дълго време, след като сте се усъмнили, че посяга към вредни субстанции. Споделете с детето си, че спиртните напитки могат да нанесат необратими вреди върху още развиващия им се организъм. Същото се отнася и за марихуаната, независимо от факта, че в някои страни употребата й е легализирана заради лечебните й свойства. Наблегнете на щетите в здравословно отношение, които пушенето и пиенето могат да окажат върху здравето, и всичко това да рефлектира върху целия негов бъдещ живот.
#Провокирайте го само да си поставя граници при необходимост
Думите „Спри и помисли!” могат да изиграят основна роля в личностното израстване на децата. Те, особено в тийнейджърска възраст, обичат непрекъснато да поемат рискове, съревновавайки се едни с други. Предвид липсата им на опит те не могат да преценят рисковете, който поемат под влиянието на еуфория и/или адреналин. Опитайте се да изкажете своето мнение по въпроса подтиквайки детето да поми над въпроса. Важно е в такъв разговор да запазите спокойствие. Не позволявайте на емоциите и страховете си да надделеят, не повишавайте тон и не изпадайте в невъздържан гняв. Нервите и виковете само биха влошили положението.
#Говорейки за важни въпроси...
В процес на разговор накарайте детето си да направи едно упражнение. Признайте, че знаете за неговата зависимост и че повече от всичко искате да му помогнете. Нека всеки път, когато почувства желание да посегне към конкретния опиат, да си зададе следните въпроси: „Защо искам да го направя?”, „Какво ще ми донесе това за в бъдеще?”, „Имам ли куража и волята да бъда това, за което съм роден?”, „Какво правя със себе си?”, „Ако продължа така, какво ме очаква в бъдеще?”. След това го оставете да помисли, не изисквайте моментен отговор.
#Отидете на психолог
Ако усетите, че не можете да помогнете на детето си, заведете го на психолог. Срещите и разговорите с квалифицирано професионално лице ще помогнат за разрешението на проблема.
#Променете работния си график
Още в момента, в който заподозрете, че детето ви е заобиколено и дружи с неправилните хора, постарайте се да реорганизирате работния си график. Това означава да преосмислите времето, което до този момент сте отделяли на детето си, и да започнете по-често да бъдете заедно. Отидете на кино, на излет сред природата, направете си една приятна екскурзия извън страната, запознайте го с връстници, които биха повлияли позитивно върху неговото състояние. Обръщайки му повече внимание ще разберете за емоционалното му състояние, ще се сближите и спечелите неговото доверие.
#Бъдете вярна опора
И най-вече винаги бъдете на детето си вярна опора, непрекъснато му вдъхвайте кураж и сили, бъдете до него във всеки един труден момент от борбата с порока. Вярвайте в детето си, не го съдете, не го обвинявайте, не сипете упреци. Разговаряйте с него, интересувайте се от неговите нужди, желания и стремежи. Когато има диалог помежду ви, когато детето почувства подкрепата на родителите си, бързо идват и добрите резултати.