Моята мила мъдра баба често споменава и до днес една мисъл, която естествено започнах да възприемам като мантра:

"Колкото и да е хубаво едно нещо, прекали ли човек с него, то се превръща в отрова!”

И ето сега, мислейки си за употребата на захар от малките ни дечица, на практика виждам колко много е права. Наистина захарта е един от основните източници за енергия. Тя е горивото, което се превръща в сила, движение, мисъл, ако щете. Но тук няма да се спирам на хвалебствия и анализи, а обратното. Ще се опитам в няколко изречения да подчертая и алармирам колко

рискове за здравето крие това така изкусително вещество

Истината е, че при по-големи количества захарта не само претоварва и затруднява организма с преработването си, но и се превръща в токсична заплаха за него.

Трябва особено да се внимава и със заместителите на захарта –

т.нар. подсладители и то с тези, които са изкуствено създадени от рода на захарина. Това се отнася не само за диабетиците, а особено за дамите, които се подлагат на диети, изключващи употребата на захар. Прекалената им употреба е дори по-вредна, тъй като много от тях са канцерогенни. Главната опасност обаче е, че повечето са ок. 300 – 400 пъти по-сладки от обикновената захар.

Това е и причината подсладителите да бъдат наречени "сладките измамници”

При приемането им организмът, очакващ калории, се оказва "излъган” и тогава посяга към тъканните мазнини, за да ги превърне в енергия. Някои от тях са изключително важни и изчерпването им води до тежки здравословни проблеми като напр. "плаващи бъбреци".

Според проучванията всяко пето дете у нас страда от затлъстяване

Това говори за епидемия, която се дължи не на друго, а на неколкократното увеличение консумацията на захар и захарни изделия. Говори се, че в глобален мащаб през последните 30-40 години производството и съответно консумацията на захар е нараснала близо 3 пъти!

Ето защо е толкова важно още от най-ранна възраст

да създадем необходимите хранителни навици у децата си, за да ограничим желанието им и прекалената консумация на сладкиши, подсладени напитки, захаросани изкушения и т.н.

Това не е толкова трудно,

след като имаме на разположение, дори и през зимата толкова много плодове и зеленчуци. Можем спокойно да заместваме и да разнообразяваме детското меню и с подсладители от естествен произход – напр. фруктоза, сорбит и особено ксилит, който се съдържа в царевичните кочани или се извлича от шлюпките на памученото семе. Интересното при сорбита е, че има няколко изключително полезни качества, които си заслужава да бъдат споменати:

  • Предпазва зъбките от кариес и неслучайно го добавят в състава на някои дъвки и пасти за зъби.
  • Стимулира секрецията на стомашен сок.
  • Не влияе на нивото на кръвната захар – добър е за диабетици.

Както виждате, когато се касае за здравето на децата ни, ставаме особено находчиви и изобретателни.