Не е известно кога за пръв път са започнали да се боядисват яйца. Някои исторически и археологически находки разказват, че са се багрили още в Древен Египет, Персия, Рим, Китай и Гърция. Според християнските предания, когато Мария Магдалена отишла в Рим, за да се срещне с римския император, му подарила яйце, боядисано в червено. Цветът символизирал кръвта на Исус Христос. Оттогава се появява влязъл обичаят християните да си подаряват боядисани в червено яйца на Великден. В България по традиция яйцата се боядисват на Велики четвъртък и на Велика събора. Първото яйце се багри в червено, с него се правят малки кръстчета на челата на децата за здраве. То се оставя пред иконата на Богородица. В миналото, когато синтетичните бои не са били разпространени, яйцата са се боядисвали с различни билки, цветя и техните отвари. 

Заедно с Десислава Димитрова от Slow Food продължаваме поредицата, в която храната разказва истории и споделя своите тайни. С оглед наближаващия Великден решихме да потърсим таен и малко известен начин за боядисване на великденските яйца, който да ви разкажем. Възрастните хора имат опита и способността да откриват интересни варианти за претворяване на храната, които с времето обаче се заличават, ако не бъдат специално запазени. А спомените са най-лесният начин да върнем времето назад. 

Великден от едно време...

"Нямам спомен бабите ми да са боядисвали яйца и да са правили нещо специално за Великден", разказва Деси. "Едно време ходенето на църква не се толерираше от партията. В училище ни четяха заповед-забрана да ходим на църква, под заплаха от намаляване на поведението. Моя приятелка от Търговище ми разказваше как по онова време боядисвали яйца, но ги криели в хладилника. Баща й бил шеф на окръжния комитет на партията и се страхували да не ги уличат.

Хубавият спомен от детството ми, свързан с този празник, е как с баща ми ходехме в Майския лес на Видин за листа. Беше ми много интересно да събирам тревички и листа с различна форма, да ги избирам, да наблюдавам. Беше ми любопитно да разбера как точно ще се отпечатат върху яйцето след това. Прибирахме се, поставях тези листа върху яйцето, връзвахме го с парче от скъсан чорапогащник и потапяхме в боя. Там, където беше листото, оставаше бяло. Получаваха се яйца с много красиви флорални отпечатъци. И досега това е един от любимите ми начини за боядисване на яйца."

Снимка: iStock

И макар тези спомени от миналото да ми бяха интересни, все още се надявах, че някъде из България ще открия баба, която пази стара и интересна рецепта за боядисване на великденски яйца. Съкровището понякога е пред очите ни, а ние не можем да го видим. Затвърдих тази народна мъдрост с моя случай, защото се оказа, че бабата, която търсех из България, всъщност била в дома ми. Оказа се, че собствената ми майка пази спомени от нейното детство за начините, по които е боядисвала великденските яйца моята баба. 

Боядисване на великденските яйца с туткал и текстилни бои

Туткал
Туткалът е натурално лепило, което се получава от изварени животински отпадъци. Когато се пречисти, се получава желатин. Сухият туткал е под формата на дребни гранули, с прозрачен оранжев цвят. разтваря се във вода в съотношение 1:1 за няколко часа, през което време набъбва. На водна баня се разтваря при температура 50 градуса. Получава се лепкава каша, която се нанася с пръсти по черупката. Така тя придобива артистичен релеф. След като изсъхне и се стегне, яйцето се боядисва в традиционните великденски бои. 

Текстилни бои
Нетрадиционните пък са текстилните. С тях се багрят памучни прежди и платове, но на Великден се използват и за боядисване на яйцата. Преди около 30 години анилиновата боя се е опаковала в малки парчета хартия и се е поставяла в кутийка, приличаща на кибритена. Храни, оцветявани с анилин, не бива да се консумират, защото са опасни. Но в миналото дребните шрифтове, вредните Е-та и цялата тази здравословна информация сякаш не е била толкова достъпна. С тези бои яйцата се боядисвали предимно в класическото червено. 

В България християнство и езически вярвания са тясно преплетени. Жената, която боядисва великденските яйца, е или добра християнка, или е престъпвала правилата на партията, или е истинска магьосница. Яйцето е митологичен символ на живота и вечното му възраждане, на съвършеното космично единство. Вярва се, че яйцата трябва да се боядисат преди изгрев слънце. На Лазаровден, Връбница и Великден се събират последователните раждания на природата, на душите в една чудна смесица от мит и религия, от езичество и християнство, от практически и духовни нагласи. С червеното яйце се бае против уроки и болести, правят се заклинания против природни бедствия и стихии. Често се заравя в средата на нивата или лозето, за да ги предпазва от градушка и пожари. Червени яйца се поставят и върху обредните великденски хлябове.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement