Патисоните са зеленчуци с особено характерна форма – сплескан овал с изтънени, вълнообразни краища. По цвят обикновено са ярко жълти, бели, зелени или на ивици.
Наричат ги летящи чинии или църковни куполи, заради особената им форма. Пак заради нея често са предпочитани за декорация и се отглеждат само заради това в градините. Всъщност патисоните успешно могат да разнообразят вкуса на дългите тиквички, с които традиционно сме свикнали. Плодовете са богати на захароза, минерални соли и витамини, а най-високо е съдържанието на провитамин А. А заради атрактивната си форма, могат да се превърнат в звездата на вечерта, стига да ги приготвите добре.
Малките патисони могат успешно да се мариноват. В буркана е достатъчно да се добавя само зехтин, черен пипер, сол на кристалии мащерка. По желание може да се добавят и няколко малки глави чесън, срязани на две, и семена от синап или бахар.
Патисон с паста и чоризо
Хубавата форма на патисоните може да използвате като своеобразна купа, в която да поснесете основното ястие.
Необходими продукти:
2-3 средно големи патисона
200 г чоризо
паста
400 г белени домати на кубчета
маслини
мащерка
черен пипер
сол
пушен червен пипер
За соса:
Загрейте олиото в голям дълбок тиган на средно-висока температура. Добавете чоризото, нарязано на парчета, и гответе, докато започнат да омекват (около 5 минути). Разбърквайте често. Добавете чесъна. Междувременно отрежете капачето на патисоните и с помощта на остър нож и лъжица издълбайте средата му. Нарежете на малки кубчета и добавете към соса за пастата. Сипете доматите и маслините. Овкусете с пушени червен пипер и сух риган. Варете доматения сос 5 минути, за да се слеят всички вкусове. Подправете на вкус със сол и черен пипер.
За пастата:
Сварете спагетите в подсолена вода. Сипете ги в леко издълбаните патисони и полейте със соса.
Сложете капачетата на патисоните отгоре. Подредете ги в тава. В нея сипете 1/2 чаша вода и печете в предварително загрята фурна на 200° C за около 25 минути.