Бабинден е един от най-колоритните и почитани български празници, който носи духа на древните традиции и отдава заслуженото уважение на жените, които са били първите „лекари“ в живота на новородените – бабите акушерки. 

Въпреки че днес ритуалите на този празник са повече символични, те продължават да напомнят за дълбоките корени на акушерството и значението му в българското общество.

Бабинден се празнува всяка година на две дати – на 8 януари по нов стил и на 21 януари по стар стил.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Ако се чудите кога да поздравите акушерките и гинеколозите – най-добре го направете и двете дати.  Не пропускайте също и 5 май, когато се отбелязва Международният ден на акушерката. 

Така ще покажете уважение и благодарност към тяхната важна работа.

ТРАДИЦИИ НА БАБИНДЕН: ПОЧИТ КЪМ БАБАТА АКУШЕРКА

Акушерството в България има вековна история. В миналото бабите са изпълнявали ролята на акушерки, помагайки на жените при раждане. Те не са имали формално образование, но са притежавали богат практически опит и познания, предавани от поколение на поколение. Самият термин „бабуване“ е свързан с тези жени и подчертава тяхната ключова роля в раждането.

Една от най-забележителните фигури в историята на акушерството е Райна Попгеоргиева Футекова, известна още като Райна Княгиня. Тя е първата дипломирана акушерка в България, завършила образованието си в Русия през 1876 г.

С течение на времето, акушерството у нас се развива като медицинска специалност, а днес България разполага със съвременни родилни домове и висококвалифицирани специалисти.

ИСТОРИЧЕСКИ КОРЕНИ НА АКУШЕРСТВОТО В БЪЛГАРИЯ

Празникът е символ на почит към бабата акушерка, която в миналото е помагала при ражданията в селото. На този ден се извършват три основни ритуала:

  • Къпане на децата: Ритуалът започва с „изкъпването“ на малките деца от бабата акушерка. Това е символичен обред, който има за цел да благослови децата и да им осигури здраве. Бебетата се намазват с мед и масло, като тези действия носят пожелания за сладък и гладък живот. На бабата се даряват вълна и обредни кравайчета като знак на благодарност.

 

  • Угощение на младите булки: В дома на бабата се събират всички млади булки, на които тя е „бабувала“ през годината. Те носят дарове – хляб, баница, печена кокошка и вино. Празникът е изпълнен с песни и веселие, като младите жени поливат на бабата да се измие и я даряват с дрехи – риза, престилка, кърпа и чорапи. Това е жест на почит към нейния труд и всеотдайност.

 

  • Влечугане (къпане) на бабата: След угощението жените отвеждат бабата до реката или кладенеца, където я къпят ритуално. Обредът е съпроводен с обредни песни, често с еротични мотиви, които подчертават връзката на празника с плодородието и живота. Всички участнички са нагиздени с украшения от вълна и червени чушки, които символизират здраве и защита.

 

СИМВОЛИКА И СЪВРЕМЕННОСТ

Снимка: bTV

Бабинден носи послания, които са актуални и днес – уважение към жените и признание за значението на раждането и майчинството. Антрополозите смятат, че празникът има корени в езическите традиции на древните славяни, което го прави още по-значим като част от културното наследство на България.

Днес традициите, свързани с Бабинден, са по-скоро театрализирани и се изпълняват като атракция в някои населени места. Въпреки това, празникът остава повод за празнуване и припомняне на ролята на акушерките в обществото. 

Бабинден е празник, който свързва миналото и настоящето, напомняйки ни за значимостта на новия живот и жените, които го подкрепят.

От старите традиции на бабуване до съвременната медицина, този ден остава специален за всеки, който вярва в чудото на раждането. Нека не забравяме корените си и винаги да почитаме онези, които се грижат за живота в най-крехките му моменти.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK