Народните поверия гласят, че Атанасовден идва с пролетта. В българския фолклор свети Атанас се счита за господар на зимата и студа. Според народното вярване, на този ден той си сваля кожуха, облича се в копринена риза и заминава в планината, за да извика пролетта.

Атанасовден се празнува на 18 януари и е посветен на свети Атанасий Велики – един от най-значимите богослови и защитници на християнската вяра. Този ден има както религиозно, така и народно значение. Прочетете кои са традициите и вярванията, които хората познават у нас за този ден.

КОЙ ПРАЗНУВА НА АТАНАСОВДЕН?

Всички, които носят имената - Атанас, Атанаска, Наско, Наска, Танас, Тинка, Тасо, Таска.

Още според старите поверия на Антоновден (17 януари) се събират всички болести, а на Атанасовден тръгват по хората. Андон и Атанас са двама братя близнаци, и двамата ковачи. Веднъж, докато работели в ковачницата си, а желязото прегаряло в пещта, Атанас бръкнал в огъня и го хванал с голи ръце. Наблюдавайки кучето, което стояло на топло близо до пещта, той решил да направи клещи за вадене на горещото желязо, които да приличат на предните лапи на животното. Двамата братя са покровители на ковашкия занаят. Затова в миналото големите ковачи са правили курбан, като за колели животно и са канели на угощение всички близки и познати.

ТРАДИЦИИ И ОБИЧАИ НА АТАНАСОВДЕН

  • Обикновено на този ден се коли кокошка или овен като жертвено животно за здраве;
  • В някои райони се правят курбани за предпазване от болести и за благополучие;
  • На трапезата задължително присъства мед, който се счита за лечебен;
  • Пекат се специални хлябове, наричани за здраве.

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement