Театралните зали са празни и пусти, но театърът не е мъртъв. Това доказва режисьорът Явор Гърдев с постановката „Унизените. Беларус“ на Андрей Курейчик, която може да се гледа онлайн и е заснета без никакъв контакт между актьорите. За да разкаже повече за това как една необикновена обстановка ражда необикновен театър, Явор Гърдев беше гост в предаването „Тази събота и неделя“.
Той сподели, че в ситуация на пандемия трябва да се търсят начини да се оползотвори времето в изолация и той е успял да го намери.
„Това беше един интересен опит, какъвто не съм имал друг път в кариерата си досега“, сподели той.
Режисьорът е трябвало да работи само с по един актьор на терен и целият екип се е състоял от двама души, които да снимат и да записват звука. Никой от актьорите не се е срещал с другите. Пиесата е осъществена по време на предишния локдаун.
„Унизените. Беларус“ е вдъхновена от събитията в Баларус и е почти документална. Персонажите са взети от реални личности, като Александър Тарайковски, който беше застрелян на един от протестите в бившата съветска република.
„Посланието на пиесата е винаги актуално“, каза Явор Гърдев. „То съдържа един апел, който е много важен и е хуманен, а не политически. Става дума за това, че независимо къде и кога по света се случи прекрачване на границата на хуманността, тогава от всички нас се изисква солидарност.“
И тази солидарност е факт. Пиесата „Унизените. Беларус“ се играе, или по-скоро се чете, заради затворените театри, в над 20 страни по света.
Въпреки че Явор Гърдев намира начин да създава изкуство и по време на пандемията, коронавирусът постоянно възпрепятства плановете му. Той сподели, че има 6 проекта, които вече е трябвало да са осъществени, но не са.
„Много представления не се случиха поради това, че не може да се пътува“, обясни той. „Но пък това даде възможност да се съсредоточа какво мога да направя тук.“
Режисьорът коментира и една от най-разпалените теми в българското културно пространство – номинацията за „Оскар“ на Мария Бакалова. Въпреки че реакциите за тази номинация са разнопосочни, той я подкрепя.
„Аз не мисля, че хората не подкрепят Мария“, каза той. „Това винаги се случва, когато някой се еманципира рязко и е свързано с някакъв странен национален комплекс, който по-трудно се преодолява. Но в крайна сметка си мисля, че хората имат капацитет да се зарадват.“
Според него много хора ѝ се радват и дори при някой да изглежда, че не я подкрепят, със сигурност изпитват респект към това постижение.
Какво още каза Явор Гърдев може да чуете във видеото.