Писателят Захари Карабашлиев подготвя специално представяне на произведението си „Рана“, който излезе още през 2023 г. Романът предизвика значително внимание и множество обсъждания поради своята тематика.
На ежегодния фестивал „Аполония“ в Созопол на 5 септември, Захари Карабашлиев ще излезе пред някои от своите читатели, за да обсъди значението и посланието на тази своя книга. Писателят подчертава и истински вярва в дълбоката връзка между човека и природата.
Захари Карабашлиев черпи вдъхновение от морето за написването на почти всички свои творби. Мотивиращи за него са и личните семейни отношения, които успява да разгърне в романа. Писателят се вдъхновява от най-малката си дъщеря и думите, които тя използва в ежедневието си.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Дори да избягаш от морето, то не може да избяга от теб“, каза Захари в „Тази събота и неделя“ по bTV.
Личната история на Захари Карабашлиев в поезията му
Романът „Рана“ е своеобразно изследване на човешката душа и историческата памет. Произведението разказва за невинната любов между бежанец от Одринска Тракия на име Сава и талантливата пианистка Елиза, докато главният герой преживява ужаса на Добруджанския фронт по време на Първата световна война. Романът се отличава със своето проникновено изследване на героизма, надеждата и добротата, които могат да се родят дори в най-мрачните моменти на историята.
Личната семейна история на писателя Карабашлиев е преплетена с много от историческите събития от 1912 и 1918 г. затова той посвещава много време и усилия върху изучаването на този период.
„В учебниците по история този период беше много слабо засегнат и доста скучен. А всъщност е един от най-интересните, вълнуващи, трагични и драматични периоди за историята на България“, сподели писателят.
Въпреки че на пръв поглед може да изглежда като военен роман, „Рана“ всъщност е предимно семеен роман, който се развива на фона на войната. Захари Карабашлиев подчертава, че книгата не е написана с намерението да се фокусира върху военните действия, а върху човешките съдби и преживявания.
„Щеше ми се да не съм ги писал, но ми се щеше и да не са се случвали“, откровен е той по повод тежките моменти, описани в книгата.
Освен че привлича читатели с емоционалната си сила и историческа дълбочина, „Рана“ е повод за разговори и размисли за това кои сме ние като народ и какво правим всъщност. Карабашлиев поставя въпроса защо не успяваме да опазим онова, за което са се борили нашите предци, и защо страхът често ни води към война, разпалвайки най-мрачните страни на човешката природа.
Семейството и обединението са ключови теми в творчеството на Захари Карабашлиев. Самият той е баща – най-голямата му дъщеря живее в Съединените щати и скоро се връща, за да се види със семейството си.
С представянето на „Рана“ на фестивала „Аполония“, Карабашлиев продължава да вдъхновява с историята си за любовта и силния човешки дух, насърчавайки читателите да размишляват върху миналото и да намират сили за обединение в настоящето.