Даяна Хааг е от Кливланд, Охайо. Там тя получава корона за красавицата на щата и се дипломира в областта на изящните изкуства. Работи за различни компании в Иран, Лондон, Сиатъл и Москва.

„Работих за американско радио в Русия, след това бях рекламен директор на "Москау Таймс". Беше толкова интересно да си част от гласа на Запада по време на Студената война, и то в руската медийната среда. Обожавам Москва – много интелектуален град. Русия е страна на крайностите, с екстремно време, екстремни хора и прекрасен руски език“ – споделя Даяна пред Цвети Петрунова.

Именно когато копнее да избяга от големите градове, приключенският дух на Даяна я среща с България, за да остави сърцето си в малка книжарница, недалеч от Морската градина на Варна. И така вече 12 години.

„Имах човек в моя живот, който искаше да дойдем тук… значи е било любов (смее се). Той знаеше повече за България, отколкото аз. Беше руснак, пожела да дойдем и аз му се доверих. Със знанията по руски можех да чета, бях свикнала с манталитета там, с това, че трябва да чакаш и стигаш до информацията по-трудно“ – разказва Даяна, която живее на пет минути от операта.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Тази малка книжарница тук е по образец на една от Париж, която също е била създадена от американка. След Първата световна война там са творили Хемингуей и Фицджералд... Нещо като светилище, убежище, място за излекуване на душата. Имаш време да спреш, да помиришеш розите. Нямам представа кой ще влезе през вратата, дали идва от Нова Зеландия, Тайланд…“ – признава Даяна.

Според нея младите българи са много интелигентни и начетени. Общителни и изключително учтиви.

„За мен Варна е рай, спокойно е. Веднъж бях с моето куче Бобчо навън през нощта, толкова сигурна се чувствах. В Америка не бих го направила“ – споделя Даяна.

На входа на нейната книжарница има надпис, заимстван от парижкия оригинал: „Бъди мил към странниците, защото те могат да бъдат ангели под прикритие“.