Искате ли да впечатлите гостите си с невероятни картофени ястия? Важно е да знаете как да ги съхранявате правилно, за да избегнете бързото им разваляне и разбира се, как да ги приготвяте за най-добри резултати.

В тази статия разкриваме най-ефективните методи за безкрайните възможности за приготвяне на един от най-универсалните и обичани зеленчуци. 

11 вкусни съвета за приготвянето на картофи

Винаги имайте поне една торба с картофи у дома

Картофите за универсална употреба са нещо средно между нишестени и восъчни по съдържание на нишесте. Сортове като Марис Пайпър, Златен Юкон, както и сините и лилавите картофи, са добър универсален избор и могат да се използват по различни начини. Вземете една торбичка, за да имате винаги подръка – идеални са за печене, мачкане, приготвяне на картофи на фурна или за направата на дебели пържени картофки.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Как да съхранявате картофите правилно

Не сте сигурни къде да съхранявате картофите си? Тези удобни кореноплодни зеленчуци се запазват най-добре на хладно, сухо и тъмно място – например в килер или в хартиен/платнен чувал, далеч от източници на топлина. Картофите не се съхраняват добре в хладилник – не само че студът може да промени вкуса им, но и може да ги направи влажни, което ускорява развалянето им.

Ако искате картофите ви да останат свежи по-дълго време, задължително ги дръжте далеч от лука. Той отделя етиленов газ, който може да ускори развалянето на картофите значително повече, отколкото ако се съхраняват отделно.

С кожа или без

Като общо правило, когато варите картофи, най-добре е да оставите кожата им. Това не само помага на нишестените зеленчуци да запазят формата си, но и кожата е отличен източник на фибри и хранителни вещества.

 

 

Безопасно белене

Белачките за картофи често са неудобни (а понякога губят и много време), затова си струва да инвестирате в инструмент, който няма да ви изнервя при всяко белене. Y-образните белачки са отличен избор и обикновено най-безопасният – позволяват ви да белите директно надолу, без да се притеснявате, че ще се порежете.

Снимка: iStock

Как да ги варите правилно

Когато варите картофи, винаги ги поставяйте в студена вода с щипка сол. Едва тогава сложете тенджерата на котлона, за да заври водата. Това позволява картофите да се сготвят равномерно всеки път. Ако ги поставите директно във вряща вода, външната част ще се сготви по-бързо от вътрешността, което ще доведе до кашеста консистенция и картофите ще се разпаднат.

Най-подходящите сортове за пюре

Чудили ли сте се защо някои видове картофи са по-подходящи за пюре, а други – за печени картофи с хрупкава коричка? Различните ястия изискват различни сортове картофи. Брашнестите или нишестени сортове, като Ръсет и Кинг Едуард, са отличен избор за приготвяне на пюре или за печене. След сготвяне те имат мека, суха текстура, която ги прави изключително леки и пухкави. Това обаче означава, че не са подходящи за варене, тъй като лесно се разпадат.

Как да приготвите най-добрите пържени картофки

Тайната на перфектните пържени картофи е в това първо да ги бланширате и след това да ги изпържите два пъти. Нарежете картофите на ленти с дебелина около 0.5 см и, ако имате време, ги накиснете в студена вода за около два часа преди готвене. Бланширайте ги в кипяща вода за пет минути, след което ги оставете да се отцедят и изсъхнат за 10 минути. Пържете картофите на малки порции в олио, загрято до 150°C, след което ги извадете върху кухненска хартия, за да се отцеди мазнината. За второто пържене увеличете температурата до 175°C и ги изпържете до златисто – около три минути. Отцедете, овкусете със сол и сервирайте.

Снимка: iStock

Рецепта за перфектното картофено пюре

Обелете и измийте картофите, нарежете ги на равни парчета и ги поставете в тенджера със студена вода на котлона. Оставете водата да заври, след което намалете котлона и варете на слаб огън, докато картофите омекнат за около 20 минути. Отцедете добре, след това ги намачкайте с ръчна преса. Накрая добавете масло и мляко на стайна температура, както и подправки на вкус. 

Форми и размери за печени картофи

Ключът към перфектните печени, задушени или пържени картофи е да бъдат нарязани на парчета с еднакъв размер. Неравномерните форми и размери водят до това някои парчета да изгорят, преди други да придобият златист загар. Независимо дали приготвяте тънки пържени картофи, едри лодки или кубчета за печене, нарязването е от решаващо значение.

 

 

Рецепта за вкусни пълнени картофи

За пухкави отвътре и хрупкави отвън печени картофи изберете сорт с по-твърда кора. Измийте ги със студена вода, подсушете ги и ги надупчете с вилица. Намажете ги с зехтин или меко масло, поръсете със сол и ги изпечете за 60–90 минути при 200°C – или, ако искате още по-хрупкава коричка, печете ги съответно за повече време, на по-високи градуси. Изборът на плънка остава изцяло ваш.

Снимка: iStock

Картофи за супи и салати

Ако приготвяте кремообразна картофена салата, огретен или просто искате да добавите плътност към супа или яхния, най-добрият избор са восъчните сортове картофи. С ниско съдържание на нишесте и наситен вкус, те са гладки, твърди и запазват формата си отлично при готвене. Сред популярните восъчни сортове са „Шарлот“, „Дезире“ и „Ред Блис“.

Бюджетни картофени шницели от Юлия Славов - вижте в следващото видео. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK