Случвало ли ви се е по четката на домашния любимец да откриете по-малко косми, отколкото по вашата? Често косопадът се поражда от стрес, който се е натрупал. Тялото ви може да реагира по-различен начин – чупливи нокти, акне или косопад. Ето какво представлява косопадът, причинен от стрес, кога да се притеснявате и как да постъпите.
Как се проявява
Силното напрежение влияе на космените фоликули, дори когато вече сте в период на почивка. В резултат на това косата започва да пада, да оредява постепенно и често на петна. Косменият фоликул има собствен жизнен цикъл - растеж, преход, почивка и отделяне. Стресът намалява броя на космите в етап на растеж, като ги пренасочва към стадий на покой. Така напрежението променя биологичния часовник на косата.
Хубавото е, че това не води непременно до трайни щети. До напълно оплешивяване не се стига, освен ако не е възникнал възпалителен процес и някакво заболяване. Така че няма да изгубите косата си в някой напрегнат ден. Косопадът обикновено се появява в първите три месеца след преживяването на стресиращо събитие. А и загубата на коса е знак, че нова коса отново расте в основата на изгубената, но нормалният нов растеж трябва да е виден от три до шест месеца след загубата.
Кога да се притеснявате
Средно човек губи от 50 до 100 косъма на ден. Това е напълно нормално и в сравнение с общия брой косми по главата (около 150 000) - липсата на изгубените е незначителна. Проблемът идва, когато няма обезщетение...
Обърнете внимание на косата си. Ако забележите повече кълбета от косми в банята, по четката или откриете места по скалпа си, които са значително по-слабо окосмени – посетете лекар. Загубата на коса по време на стрес не е точно аларма.
Растежът на косата не е жизненоважна функция и нейната загуба от стрес, всъщност е начинът, той да не ви навреди значително по-лошо. В период на напрежение и стрес тялото минава в режим на оцеляване и отклонява ресурсите от функции, които са несъществени за живота, като растежа на космите и растежа на ноктите.
Не съществуват достатъчно данни дали има групи хоrа, които са по-склонни да страдат от косопад заради стреса. Така например някои майки могат да изгубят доста коса от нивото на физиологичен стрес, който идва с раждането.
Следродилната алопеция, различен тип загуба на коса, може да се случи поради внезапното намаляване на нивата на естроген около раждането. Тази драстична хормонална промяна удря космените фоликули до такава степен, че те спират за около четири месеца. След около година косата отново възвръща старият си вид.
Освен това трихотиломания, състояние на психичното здраве, характеризиращо се с натрапчиво желание да се отскубват косми от различни части на тялото, е свързано с високи нива на безпокойство.
Как да предпазим себе си и косата си
За да избегнете косопадът от стрес и безпокойство, можете да направите няколко промени в живота си, които да дадат спокойствие на организма ви. Това включва достатъчно сън, почивка, ново хоби и добра храна.
Стремете се да имате балансирана диета, която е богата на витамини и минерали. Не се фокусирайте върху косопада, а върху редуцирането на стреса. Правете редовно физически упражнения и си почивайте. Наспивайте се, хапвайте шоколад и се забавлявайте с приятели. Ако усещате, че стресът в ежедневието е прекалено много и не можете да се справите, посетете специалист.
Лечението на косопада породен от стрес с редуциране на напрежението е опция, само когато случаят е лек. Ако оплешивяването е видимо и тенденциозно, посетете дерматолог. Лекарят ще прецени най-точно дали причината за косопада ви е стрес или заболяване.