Пулия е област, която намира в Южна Италия. Прокарайте пръст по картата - "тока на ботуша", там е . Главен град е Бари, малко по-неизвестен от Милано и Рим. Но това има своите хубави страни. Тук много неща са запазени така, сякаш 21 век още не е дошъл. И архитектурата, и храната, и отношенията между хората е някак по-старовремски, традиционни, диви, уютни и съхранени. Тук дори и през октомври може да бъде прекрасно, защото през лятото температурите обичайно достигат 40 градуса. Италианците се пазят от жегите с големи тенти, памучни или силиконови завеси и най-вече като не работят и не излизат от домовете си между 12 и 17 часа. 

За да разбера какви са ароматите на Южна Италия, първо кацам в Бари, след това отсядам в Барлета, а впоследствие отскачам до Алберобело - малко приказно местенце с бели трулита, защитено от ЮНЕСКО. 

Бутер тесто, кекс и хляб

Снимка: Росица Николова

Италианците обожават тестото във всичките му форми и проявления - бутер тесто, основа за пици, паста или сладкиши. Да се чуди човек, как с толкова въглехидрати не са масово дебели, а и са най-здравите хора на света според индекса на "Блумбърг" за 2017 г. Около 9-10 часа сутринта по улиците се носи аромат на изпечени кроасани (не са току-що месени, ползват замразени). Към следобедното капучино прибавят мъфин, гарниран с допълнително шоколад или малко кексче с red velvet тесто (реакцията какао и оцет прави характерния червен цвят) - поръсено с малки, бели сърчица. Все пак италианците освен чревоугодници, са и известни флиртаджии!

Кафе и капучино

Късо и на крак. Когато сутрин се разхождаш по тесните улици на Барлетта, миризмата на кафе предизвикателно гъделичка ноздрите ти отвсякъде. Кафето е буквално на дъното на чашата - дълго, силно, способно да те извлече от деветия кръг на ада на махмурлука, ако снощи си прекалил с виното. Капучиното е в различни размери и вкусове - нормално, голямо, с безкофеиново кафе или с оризово мляко. Латетата смесват с чай матча или мока. 

Клюки и скандали

Снимка: Росица Николова



Тесните улици на Барлета правят живеещите там повече от съседи. Дори в отделни къщи, те са в живота си един на друг по 24 часа в денонощието. Тънки стени, постоянно отворени прозорци и входни врати, пейки и тротоари да приседнеш, просмукващи се миризми - всичко това може да те направи дори неволен свидетел на нечий скандал или любовна увертюра. А италианците умеят и двете. Говорят на висок глас, крещят, викат и изобщо не прикриват емоциите си. 

Риба и морски дарове

Снимка: Росица Николова


Рано сутрин, всеки ден, градския пазар се изпълва с риба и различни морски дарове. Рибата се чисти и филетира на място. Водата се изхвърля по тротоари и улици и навсякъде мирише на море. Миризмата е особено неприятна, когато стане твърде горещо и изпаренията буквално атакуват носа ти. Покрай градските чешми често има колонии от миди, захванали се за влажните кранове. 

Люто

Снимка: Росица Николова



Може и да не разбират английски и да не знаят какво да ви дадат, когато ги молите за something spicy или something hot, но италианците определено разбират от лют пипер. Открих, че жестът с подлютен език, срещу който веете с ръка или поемате и издишате динамично въздух всички го разбират. И тогава с удоволствие ви про/дават бутилка лют зехтин или букет пеперони. Миришете ги, ароматни са. Само не си пипайте очите след това!

Паста

Снимка: Росица Николова

Дали сутрин, или в хладната привечер, централните улици и площади на града са пълни с мъже над средната възраст, които си седят, говорят или играят карти. Жени няма. Шегуваме се, че сигурно точат прясна паста. И нищо чудно да е така. Ароматът й е зад всеки ъгъл. А и едни от най-разпространените магнитчета за хладилник, продавани за спомен от Барлета, са фигурки на дебели баби с кухненска престилка на кръста. 
Пастите са във всякаква форма - от класическите, познати из Европа, до островърхите къщички (трулита), с които е известно Алберобело, че дори има и на малки разноцветни мъжки полови органи.

Боклук

В тази част на италианците изхвърлят боклука си в найлоновите пликчета, в които са го събрали в домовете си, и го слагат на тротоарите. Така може да остане с дни. Докато малко камионче, което успява да се провре по тесните улици, успее да ги натовари и откара. 

Пресни зеленчуци

Снимка: Росица Николова

Зеленчуци и плодове се продават не само на пазара. Всеки, който живее на партера, или пък има свободно пространство в къщата си, може просто да отвори вратата и да подреди кашони и щайги с плодове и зеленчуци. Това, разбира се, стига да не живееш съвсем в централната част. 
Важно - не пипайте и не миришете стоката. Карат се, и разбирате какво ви казват, дори да не знаете италиански. 

Древност и вяра

Снимка: Росица Николова


Най-известните забележителности в Барлета са катдералата „Св. Гроб”, построена в романски стил и Колосът – най-голямата бронзова статуя запазила се от римско време до наши дни. Но в тази част на Италия църквите със светли прозорци и пиаците с красиви статуи са навсякъде. Белези от миналото, които правят настоящето ни по-красиво. 
В църквите не мирише на свещи, защото тук такива не се палят. Повечето са електронни и се включват с преместването на едно копче. За сметка на това пък гладките камъни носят аромата на времето - нещо тежко, като земя, и вечно - като водата.