Наричат я "коронованият ангел на България” - българската царица Елеонора, която след смъртта си пожелава да бъде погребана именно тук. Причината - припознава я като своя родина и влага сърцето си в много благотворителни каузи. Избира да бъде погребана тук “като прост войник”.

Коя е царица Елеонора Българска и какво се случва на нейното погребение?

Фердинанд I сключва брак с Елеонора Ройс-Кьостриц след смъртта на първата си съпруга Мария-Луиза. Не е точно любов, по-скоро препоръка. Той се обръща към княгиня Мария Павловна с молба да му предложи нова съпруга. Сватбата им е на 28 февруари 1908 г. в град Кобург, Германия.

Снимка: bg.wikipedia.org

След церемонията Елеонора получава титлата „княгиня на България“, а няколко месеца по-късно, след обявяването на независимостта на България от Османската империя на 22 септември 1908 г., титлата ѝ е променена на „царица на българите“.

Напълно влязла в ролята на човек, който се занимава с благотворителност, през 1910 г. със заповед на Министерството на просвещението, е създаден фонд „Царица Елеонора“. Неговата цел е да събира средства за построяване на отделни сгради на институтите за глухи и за слепи деца.

Благодарение на нейната намеса се създава Детския санаториум за лечение на костна туберкулоза край Варна. Елеонора подарява сватбения си подарък от държавата – сума в размер на 150 000 лв. за санаториума. Успява да спаси и Боянската църква от разрушаване. По-късно дава всичките си бижута за протези на войниците и други благотворителни каузи.

Девизът на царица Елеонора - „Вярност и постоянство“.

Снимка: bg.wikipedia.org



В последната година на Първата световна война царица Елеонора се разболява тежко. След продължително боледуване, умира на 12 септември 1917 г. в Евксиноград. Съгласно последната си воля, царицата е погребана до южната фасада на Боянската църква. 

Само 9 г. е била царица на България, но избира да бъде погребана тук “като прост войник!”.

Според поета Кирил Христов не е имало столичанка, която да не е отишла на опелото на царица Елеонора
. До 1944 г. войници, оцелели благодарение на нейните грижи и обучените от нея сестри, всяка година се събирали на поклонение на гроба ѝ.

На личния й герб е написан девизът й: “Вярност и постоянство”. Цветовете на владетелка са бяло и червено – бялата звезда и червената лента на първия български орден “Александър”, както и на знамето на Червения кръст, чиито идеи тя защитава до последния си дъх.

След установяването на комунистически режим в България, гробът на царица Елеонора е ограбен, а надгробният паметник – премахнат, за да се заличи мястото му. След демократичните промени от 1989 г. новата власт връща надгробния паметник на мястото му и възстановява предишния вид на гроба.

Снимка: Getty Images/bg.wikipedia.org

За сравнение - ето какво се случва на погребението на Елизабет Втора?

Трагичната новина, че кралица Елизабет Втора е починала преобърна света на 8.09.2022 г. Тя си отиде на 96-годишна възраст и с това приключи цяла епоха в британската история. 


  • Церемонията по погребението се провежда в Уестминстърското абатство. Промяната на мястото се случва за първи път от погребението на Джордж VI през 1760 г.
  • Настоящите погребални агенти на кралското семейство са „Левъртгън и синове“. Те организират погребенията на принцеса Даяна, Кралицата Майка и принц Филип.
  • По време на кралското погребение Биг Бен ще започне да бие към 9 ч. сутринта. Ако се спази традицията, часовникът трябва да бие толкова пъти колкото години монархът е бил на трона. За Елизабет II – 70 пъти. 
  • За погребението е правена репетиция. 
  • „Бдениетo на принцовете“ е церемония, при която около ковчега застават роднини на кралицата, за да отдадат почит. 
Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement