Телевизионната водеща Десислава Стоянова стана посланик на зелената кампания The Nature of Gratitude на Сердика Център. С нея търговският център отправя признателността си към клиенти и посетители за усилията, положени в посока подобряване на околната среда. Основното послание на кампанията е се крие зад простичкото "Благодаря ти" и "отговорни заедно", или #responsiblytogether. Затова днес с Деси си говорим за собствените й "зелени" правила у дома, както и за това възможно ли е едно "по-зелено" бъдеще за планетата.
Деси, често говорим за мръсния въздух и мръсните градове, но като че ли не сме достатъчно активни в подобряването на средата, в която живеем. Какво мислиш, започнал ли е процесът и как да го продължим, ако е така?
Със сигурност е започнал. Все повече хора, а и компании се замислят какъв е техният отпечатък върху природата и започват да правят това, което е по техните сили, за да го ограничат. Това, което е направено до момента, може да не е достатъчно (и то не е), но в крайна сметка всяка малка стъпка в правилната посока е нещо хубаво и заслужава адмирации. Всяка голяма промяна започва с промяна в начина на мислене, с осъзнаването на проблема и неговата значимост. На все повече хора им пука и това е много важно. Защото това да започне да ти пука е първата крачка, която повлича крак за следващите. И колкото повече хора направят своите първи крачки, толкова по-бързо ще започнем да виждаме истинска промяна.
Да сме отговорни заедно означава всеки да направи това, което зависи от него.
Под този знак тече и кампанията на "Сердика център", която избрах да подкрепя, защото те дават пример точно за това, че всеки трябва да даде своя принос. Независимо колко малък или голям е той.
Засаждала ли си дърво – кога и каква беше емоцията?
Засадила съм не една и две фиданки заедно с мъжа ми край къщата ни в Еленския Балкан, садила съм дръвче и пред НДК преди години, а сега в края на месеца ми предстои да се включа в кампанията на Гората.bg, които, както сигурно знаете вече, са засадили над 1,6 млн. дръвчета в цялата страна. И тяхната кампания е още един пример за това как капка по капка вир става. Защото всичко тръгва от един човек и една идея, за да достигне този мащаб.
Как да предадем на децата си идеята за красива и чиста природа, без да сме назидателни?
Обяснявайки, разказвайки за връзките между нещата и последствията от едно или друго наше действие. Има и толкова много видеа и документални филми, които могат да помогнат на всеки нагледно да си даде сметка какво причиняваме на природата и колко неизбежно е връщането на този бумеранг към нас самите. Когато става въпрос за децата, ключов е и личният пример, какво правиш и какво не ти самият.
Имате ли „зелени“ правила у дома? Какви са и спазвате ли ги?
Спазваме базисните правила, които според мен всеки трябва да спазва и които не струват почти никакво усилие. Изхвърляме разделно боклука. Използваме платнени торби, когато пазаруваме. Не си слагам лука и картофите, примерно, в тънко найлоново пликче, за да ми е по-подредена количката в магазина. Децата си носят вода за училище в бутилки за многократна употреба. Такива простички неща. Има хора, които правят далеч повече от нас. От известно време с мъжа ми проверяваме и възможността да си направим фотоволтаична система на балкона. Надявам се един ден това да се случи и със сигурност ще е по-лесно, ако чисто административно процедурите бъдат облекчени.
Към кое правило привикнахте най-трудно и има ли трикове, с които да променим по-лесно вредните си навици?
Винаги, когато стане дума за промяната на един установен навик, ключовата дума е постоянство. Хубавото е, че веднъж като минеш преходния период и новият ти навик стане е факт, няма нужда да го мислиш повече, нещата започват да си се случват от само себе си.
Цялото интервю с Деси четете тук:
---
Материалът е изготвен в партньорство със "Сердика Център"