Снимка на изключително красив планински рид, който заради топенето на снеговете може да бъде видян във формата на спяща жена едва в няколко дни от годината, развълнува социалните мрежи. Феноменът се намира близо до Валявишките езера в Пирин, а снимката е на български фотограф.
Тази информация и вълнуващият кадър, на който се вижда спящата жена, оформена от планински била, се разпространиха светкавично из планинарски форуми, Фейсбук групи и профили. И всичко щеше да е чудесно, а ние още по-горди от природата на България и талантливите хора в нея, ако информацията не беше подвеждаща.
Истината е, че автор на този проект е Jean-Michel Bihorel, чиято специалност са т.нар. дигитални скулптури. Тя е част от портфолиото му, което може да бъде видяно на платформата behance.net. Снимката може да бъде намерена със същото име, но представена като част от пейзажа на Перу, Аляска и т.н.
Споделянето на снимката и историята към нея всъщност са точен пример как работят фалшивите новини. При тях се разчита най-вече на история около известна личност, разказ, насочен към патриотизма и гордостта и т.н. Със силата и ефекта на манипулацията може светкавично да се разпространи всякаква информация. В много случаи тя може дори да е опасна за хората.
Разчита се също и на нежеланието хората да четат текстове или да търсят достоверни източници. По-важни се оказват бързо споделената снимка и последвалите харесвания и споделяния. Интернет прави лесно достъпни всякакви ресурси и следователно разпространението на фалшивите новини е изключително лесно. Фалшивите новини обаче дават подвеждаща информация, създават неоправдани очаквания, грешни вярвания и манипулират мнения.
За да не ставате тяхна жертва:
- Четете достоверни източници.
- Проверявайте информацията си. Изразът "Щом го казват по телевизията (или щом го пише във вестника), значи е вярно" - отдавна няма същата сила.
- За една информация търсете поне два източника, които да я потвърдят.