Шенген, шенгенското пространство или шенгенската зона представлява група от европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си и са страни по Шенгенското споразумение от 1985 г.
Интересна е историята на името.

То произлиза от мястото на сключване – люксембургското село Шенген. Повече за него и жителите му - вижте във видеото. 

Снимка: iStock

Шенгенските правила са от съществено значение за свободното движение в Европейския съюз. Те премахват контрола по вътрешните граници. Едновременно с това се установяват еднакви правила за защита на външните граници на зоната.

КАКВИ СА ПОЛЗИТЕ ОТ ШЕНГЕН?

От 31 март България е официален член на Шенген по въздух и море. Но това не е просто махане на едно гише на летището. Влизането в Шенген:

  • Позволява на хората в Европа да живеят, учат, работят и да се пенсионират където пожелаят в рамките на общото пространство.
  • Туристите и фирмите също се ползват от тези права.

За нас, българите, това е възможност за по-лесно пътуване, повече възможности за работа, бизнес и кариерно развитие в съседните страни, както и лечение без граница. Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект и позволява на над 400 милиона души да пътуват свободно между отделните държави членки, без да преминават през граничен контрол.

ЩЕ ПЪТУВАТ ЛИ МАЙКИТЕ С ДЕЦА ПО-ЛЕСНО?

 

С влизането на България в Шенгенското пространство по въздух от 31 март 2024 г. пътуването на българите ще стане по-лесно.

Снимка: istockphoto.com

 

Граничната проверка на летището ще отпадне, стига да се пътува до друга държава в Шенген. Това означава, че няма да има чакане по опашки за проверка на документите, което ще спести време и нерви на пътниците. 

Важно е все пак:

  • да носите документ за самоличност
  • да спазвате изискванията за съдържанието на багажа си

От 31 март 2024 г., когато пътувате до Румъния по въздух и по море, няма да преминавате досегашната гранична проверка на документите - северната ни съседка влиза в Шенген заедно с нас по въздух и море. 

КАК ЩЕ ПЪТУВАТ САМОТНИТЕ МАЙКИ?