Въздухът е изпълнен с аромат на сакура и обещание за красива промяна по специална японска формула. Нежните розови венчелистчета се носят като снежинки над главите на любителите на ханами – древната японска традиция на съзерцаване на преходната красота. Хората се събират под величествените дървета в парковете и по бреговете на реките, потапяйки се в зареждащия и обновяващ ритуал.

Но докато този период е белязан от празненства, пикници и бенто кутии за лесно преносим здравословен обяд, внимателно приготвени за дългите следобеди под цъфналите дървета, друг един празник преминава като дискретен полъх. Докато в Европа Великден звучи с камбанен звън, боядисани яйца, шоколадови зайци и големи семейни трапези, в Япония той е като пролетен бриз – ефирен и доловим само за тези, които носят нещо специално в сърцата си.

За разлика от Свети Валентин, който в Япония предлага свои собствени социални кодове - жените подаряват шоколад, а мъжете отвръщат на жеста месец по-късно, Великден остава далеч от масовата култура. И все пак, ако има място в Япония, където Великден се празнува с цялото му цветно великолепие, то е "Дисниленд" в Токио.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Там, в рамките на няколко седмици, празникът оживява в цветна магия – специални паради, пролетни костюми за любимите анимационни герои, серии сувенири и разбира се, тематични сладкиши, които разтапят сърцата на туристите. За Дисни феновете това е най-близкото нещо до класическия Великден, но за японците е само добре режисиран спектакъл.

Но ако великденското настроение присъства деликатно на улиците на Токио, то все пак намира своите по японски тихи проявления. В бутиковите сладкарници на Гинза и уличните павилиони на Киото се предлагат десерти, които препращат към празника – не с блясъка на западната захарна глазура, а с присъщата  елегантност на японската естетика. Тук празничната наслада е под формата на ураби мочи – желирани хапки от папратово нишесте, посипани със сладък соев прах, които се топят на езика като пролетен полъх.

Снимка: iStock

Или дайфуку – кръгли, кадифени на допир оризови десерти, пълнени с анко – сладка бобова паста, с вкус, който е едновременно непретенциозен и наситен. По време на празника тези сладки се оформят като зайчета или малки яйца, но вместо пастелни тонове, цветовете са приглушени, вдъхновени от природата – бледо зелено, приглушено розово, топло бежово.

А какво да кажем за популярните пъстри и весели яйца? Ако традицията на боядисаните великденски яйца в Япония не съществува в класическия ѝ вид, в някои региони все пак тя намира своя артистична, но и духовна интерпретация.

Снимка: iStock

Украсяват се Washi яйца с изящната ръчно изработена washi хартия – същата, която се използва за оригами и калиграфия. Яйцата са с изумителни креативни решения– с рисунки на самураи, гейши, вълни в стил укийо-е, или миниатюрни сцени от японската природа. Тези творения са далеч от детската забава – те са произведения на изкуството, отражение на японското майсторство и почит към детайла.

За мнозина европейци Великден означава почивни дни и време със семейството. В Япония обаче, този период съвпада с началото на новата учебна година в началото на април. За учениците и студентите това е време на края на равносметката и подготовка за следващите предизвикателства. За компаниите – моментът на нови назначения, когато младите служители започват първата си работа, а по-опитните се изправят пред нови постове. Великден, със своята символика на възкресение и ново начало, макар и неофициално, е в синхрон с този период на трансформация, сякаш на подсъзнателно ниво Япония го формулира по своя начин.

Но може би най-истинският Великден тук не е в натруфените витрини в токийския "Дисниленд", нито в сладкарници на Шибуя. Той е в нещо по-неуловимо - като самата сакура, която цъфти само за определен период от време, преди вятърът да разнесе венчелистчетата ѝ като розови пухкави снежинки.

Снимка: iStock

Великден в Япония не е шумен празник. Той не търси специално внимание, не настоява да бъде забелязан. Той е като онази запомняща се мелодия, която улавяме в далечината, без да сме сигурни дали е истинска или част от нашите собствени мечти.

Може би Великден е тук, но същевременно и на някое друго съкровено място - в кристалните капки дъжд, които се размиват по червените фенери или в светлината на светещите екрани в Шибуя. Както и в пролетния вятър, който разнася аромата на сакура и обещания за положителна промяна.

Снимка: iStock

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK