Илон Мъск, който години наред работи върху амбициозната си идея да изпрати хора на Марс, вече среща нови, неочаквани пречки, които могат да поставят под въпрос цялата мисия.

Въпреки подкрепата, която Мъск получава от други лица, включително на президента Доналд Тръмп, плановете за изграждане на колония на Червената планета могат да бъдат сериозно застрашени от един досаден враг – марсианския прах. Това съобщават от Futurism.

Докато масивната ракета Starship на SpaceX обещава да осъществи мечтата на Мъск за създаване на град на Марс, ново проучване показва, че прахът на планетата може да се окаже не само досаден, но и животозастрашаващ за бъдещите астронавти.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Учените предупреждават, че праховите частици на Марс са толкова фини и остри, че могат да проникнат в белите дробове на астронавтите. В следствие, на което могат да се абсорбират в кръвта и причиняват сериозни здравословни проблеми. Според Джъстин Уанг, студент по медицина в Университета на Южна Калифорния, този прах може да доведе до тежки белодробни заболявания, които с времето могат да се натрупат, като част от тях ще се съчетаят и с опасната космическа радиация съобщава БГНЕС.

Снимка: Getty Images

„Мъск и неговите сътрудници трябва да се справят с този проблем, ако искат да направят колонизацията на Марс възможна и безопасна“ – отбелязва Уанг.

Марсианският прах не е само здравословен проблем. Той вече е създавал трудности за роботизираните мисии, като спиране на функционирането на марсианския спускаем апарат InSight през 2021 г., който не можел да зарежда батериите си, след като слънчевите му панели били покрити с прах.

Експертите отчитат, че прахът на Марс е много по-непредсказуем от земния – частиците му са остри и по-агресивни, което ги прави изключително опасни за астронавтите. За разлика от Луната, където токсичността на праха също бе пречка за здравето на астронавтите, на Марс няма лесен начин за връщане на Земята за лечение. допълнителните 40 минути забавяне на комуникацията със Земята също усложняват ситуацията с живота на Марс.

Снимка: Getty Images

Това, което изследователите посочват, е, че преди да се предприемат всякакви стъпки към колонизация на Марс, хората трябва да се подготвят не само за технологичните предизвикателства, но и за сериозните медицински рискове, които могат да възникнат по време на мисията.

Мъск обаче остава решен да продължи с амбициозния проект и вярва, че с подходящото планиране и подготовка, тези опасности могат да бъдат преодолени.

Освен важните решения, които Илон Мъск прави за човечеството, той е обвинен в това че взима важни избори и за семейството си, като избира пола на децата си още по време на зачеването им. Подробности прочетете тук:

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK