Стотици жени започнаха кампания срещу актьора Даниел Радклиф, след като миналата седмица той стана първата голяма звезда от филмите за "Хари Потър”, която се обяви срещу авторката на поредицата. Може би си спомняте, че Джоан Роулинг стана жертва на агресивна атака от страна на транс активисти, след като се обяви срещу твърдението, че между биологичните жени и транс жените (жени, родени в тялото на мъж) няма никаква разлика. Авторката посочи, че макар транс жените да са жени, не трябва в името на приобщаването им да се отнемат права на биологичните жени.

Твърдението на Джоан Роулинг, че биологичните жени имат обща “биологична реалност”, която транс жените никога няма да разберат (менструация, раждане, някои болести, като множествената склероза, които се развиват много по-агресивно при биологичните жени) беше посрещнато остро от транс активистите. Според тях няма никаква съществена разлика между биологична жена и транс жена, а несъгласието с това е проява на “трансфобия”.

Снимка: Getty Images

Срещу биологичните жени, които се чувстват ощетени от исканията на транс активистите, се обяви и актьорът Даниел Радклиф, който изпълнява главната роля във филмите по романите на Джоан Роулинг. Реакцията не се забави и много жени изразиха недоволството си за начина, по който идентичността им като биологични жени се обезличава в името на половата идентичност - как всеки човек се възприема, без значение от биологичния му пол.

Почти умрях по време на раждане. Това се случва само на моя пол. Не мислиш ли, че заслужаваме дума за пола, който е създал всяко човешко същество, съществувало някога и за да направим това рискуваме живота и здравето си? Дори и да предпочиташ неправилно да си мислиш, че да си жена означава “харесвам розово.

Една от причините Роулинг да коментира темата е определението за жените като “хора, които менструират”, за да се избегне думата “жени” и да не се чувстват изключени транс жените (които са родени в тела на мъже и нямат цикъл) и транс мъжете (които имат цикъл, но не се чувстват жени).

Какво е общото между 12-те милиона деца булки, които се омъжват всяка година?”

Друга потребителка, представяща се като д-р Джейн Клеър Джоунс, напомни на Даниел Радклиф, че близо 100 милиона жени никога не се раждат или пък умират като бебета, защото в някои култури жените се считат за по-низши същества и родителите предпочитат да ги абортират или да ги убият при раждането им. На места момичетата получават много по-малко храна от момчетата. “Не можем ли”, пита д-р Джоунс с ирония, “да ги спасим, като просто накараме тези зародиши да се идентифицират като мъже”?

Защо се обявяваш срещу жените и участваш в масовото издевателство над жената, на която дължиш кариерата си, страхливец такъв?”

Трафикантите на жени да не са трансфоби, защото 99% от всичките им жертви са биологични момичета и жени? Как да ги научим да са по-възприемчиви към транс момичетата и жените?”

Даниел, щастлив ли си, че насърчаваш безброй много тийнейджърки като дъщеря ми да започнат да вземат хормони, които ще променят живота им, ще съсипят телата им? Караш ги да ампутират гърдите си и след това да променят пола си оперативно, когато единственото, което ги смущава е, че са привлечени към същия пол.

"Скъпи Даниел, какво имаше предвид Роулинг, когато каза, че Дъмбълдор е гей? Според Уикипедия това е “привличане към същия пол”, но не мога да разбера какво е това “пол”. Явно Джоан Роулинг сама е измислила думата “гей” и тя е част от фантастичния ѝ свят.

Съвсем очаквано тези жени бяха заклеймени като “трансфоби” и като TERF - термин, измислен от транс активистите, който означава “транс-изключваща радикална феминистка”.

Агресията срещу авторката на “Хари Потър” от една страна и срещу актьора в главната роля от друга продължава да се разгаря, но самата Джоан Роулинг в момента опитва да стои далеч от скандалите и ежедневно публикува новата си книга глава по глава. Авторката всеки ден коментира десетки рисунки на деца, вдъхновени от мрачната ѝ политическа приказка, която ще излезе на хартия през ноември, а всички приходи от продажбата ѝ ще отидат в помощ на хора, пострадали заради пандемията от COVID-19.