Винаги съм си мислел, че „куче марка“ означава нещо, което е с ниско качество. Нещо, произведено от неизвестен бранд, който копира продукти на популярни марки. Оказа се, че изразът идва от един много качествен и популярен преди години продукт – британските грамофони His Master’s Voice, на чието лого има едно куче. Между другото, кучето, послужило като модел за изображението, е териер и се казва Nipper.

Любопитният факт е публикуван в „Голяма книга за българската техника“ (изд. Българска история, 2019, 140 стр.) от Антон Оруш, а за него научих от един туит, който в момента се разпространява с голяма скорост в социалната платформа.

Антон Оруш е колекционер и изследовател на българската техника. Поддържа най-голямата колекция в тази област (над 400 апарата) и е създател на Sandacite.BG – сайт за история на българската техника. Работи в Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“.

Снимка: Българска история

Вече знам какво ще чета през лятната отпуска. Дано в книгата да има информация и за грамофоните от моето детство – онези с кафяв фурнир като холна мебел, чийто капак всъщност бе тонколона. На него съм слушал сигурно хиляда пъти екзалтиращото ме изречение от „Том Сойер“ – „Тогава индианецът Джо заби ножа чак до дръжката в гърдите на младия човек“.

Хиляда пъти съм слушал и онази малка жълта плоча на „Балкантон“ с големия хит на 70-те In The Summertime на Мънго Джери, но за тези емоции можете да прочетете повече тук: