Вече единайсет години една дреха обикаля всяко кътче на земята. Жени от 28 държави бродират върху една и съща червена рокля, като всяка получава хонорар за труда си. Сред тях има бежанци от Палестина, пострадали от войните в Косово, Руанда и Конго, както и жени от бедните региони на Южна Африка, Мексико и Египет.
В Синай, Египет, хонорарът от бродерията е помогнал на 20 жени за месец. С този доход са успели да изпратят децата си на училище. Червената рокля им е предоставила платформа да разкажат историята си и да я покажат на света.
Една от бродериите изобразява птици, събрани в кръг и е направена от бежанци от Косово. Посланието е „по-добре зима в страната си, отколкото пролет след пролет в чужда държава”. Заради войната в района жените, избродирали това послание, са се укривали в планините, но успяват да си върнат живота и днес целта им е да вдъхнат сила и на други чрез бродерията си.
Кристи МакЛеод е дизайнерът на роклята и я изработва по спечелен проект. Целта е да се ангажират хора от цял свят, които разказват истории чрез дрехата. Първата скица на роклята се появява върху салфетка в един ресторант, където Кристи обядва.
„Роклята е без предразсъдъци, без граници и обединява хората от различни прослойки на обществото. Можеш да усетиш мащаба й. Хората дори крият съобщения в бродериите. Какъвто и език да говориш, какъвто и да е произходът ти, езикът на бродерията е един и същ. Феноменално е да видиш как се обединяват”, разказва дизайнерката пред COOLt.
След 11-годишното околосветско пътешествие роклята е вече завършена. Покрита с милиони шевове, изработена е от 6 килограма коприна, но най-важното е, че сплита в себе си историите и мечтите на толкова много хора.