По случай навършването на 82 години от спасяването на евреите в България по време на Втората световна война, което се състои в периода от 1943 до 1945 година, в ефира на "Тази събота и неделя" гостува 67-годишния професор Етиен Леви, който е български певец и политик от еврейски произход. 

Бившият народен представител споделя повече за живота на баща си Херцел Леви. Той бил на 21 години, когато изпращат българските евреи в трудови лагери, за да строят обекти за обществена полза.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Най-тежко е било отношението на някои от надзирателите. Наричали са лагерниците мръсни евреи!"

Изпълнителят разказва, че надзорниците се държали нечовешки, като биели евреите с тояги. Bлизо 50 000 евреи - български граждани, споделят съдбата на Херцел Леви. 

Лелята на Етиен Леви - Естер, е била във Франция, когато гестапо я арестува заедно с мъжа и синовете ѝ.

11 343 души е броят на евреите, които България не успява да спаси

Те са жители на така наречените новоприсъединени територии. Превозват ги с вагони към Лом, откъдето ги депортират в Полша. "България е единственият невоюващ съюзник, който не е на източния фронт. Всички останали ангажименти остават за нея" - споделя доц. Д-р Румяна Христиди за българската анти-еврейска политика, която започва през декември, 1940 година. Срещу това законодателство протестират видни общественици.

"Много е трудно да наречем цар Борис спасител, тъй като с негов указ е въведено антиеврейския закон. Той не е антисемит, но е съюзник на Германия"

През март, 1943 година, цар Борис издава заповед, с която депортирането на евреи с българско граждано е спряно. Гледайте повече във видеото. 

Последвайте ladyzone.bg във FACEBOOK

Последвайте ladyzone.bg в INSTAGRAM

Последвайте ladyzone.bg в ТIKTOK