Лари Флинт, една от най-скандалните и противоречиви личности на американския шоубизнес, почина на 78-годишна възраст в Лос Анджелис, съобщава Hollywood Reporter.
Предполагаемата причина за смъртта му е сърдечна недостатъчност.
История на съдебния сблъсък на Флинт с телеевангелиста Джери Фолуел е разказан от Милош Форман във филма "Народът срещу Лари Флинт", в който ролята на издателя се изпълнява от Уди Харелсън.
Флинт стартира списанието "Hustler" със скандал - през 1975 г. публикува голи снимки на бившата първа дама на САЩ Жаклин Кенеди Онасис. Макар списанието да излиза в огромен тираж, то се разпродава за секунди. Той определя тази си покупка като "най-добрата инвестиция, която съм правил някога".
Традиционната марка на "Hustler" са пълната голота (за разлика от по-скромния и артистичен "Плейбой") и вулгарния хумор.
"Когато започнах с "Hustler" исках да дам на хората секса такъв, какъвто го познавам лично аз - момче, израснало на село, работило в завод и живяло на улицата - с всичките му груби думи и така нататък. Това е моят подход и той ми костваше свободата.", казва Флинт.
През 1976 г. Флинт е осъден на 25 г. затвор, но е освободен само след 6 дена заради грешки на прокурора и пристрастност на съдебното жури. През 1978 г. по време на друго съдебно разбирателство е прострелян в гръбнака, което го вкарва в инвалидна количка до края на живота му. Впоследствие той се пристрастява и към успокоителните хапчета.
Лари Флинт ще остане в историята на САЩ като един от най-големите борци за свобода на словото.
В списанието си той публикува пародийна реклама на известне ликьор, използвайки образа на телеевангелиста Джери Фолуел (който често критикува изданието), в които Фолуел си спомня за "първия път", когато е опитвал напитката и как това довело до секс с майка му.
Евангелистът завежда дело срещу издателя, което печели на първа инстанция, но губи във Върховния съд. Единодушното решение на журито е, че няма как публична личност да изпита стрес от карикатура, пародия или сатира, която разумен човек не би възприел буквално.
10 години по-късно двамата врагове се сближават и често публично коментират свободата на словото в САЩ.
"Никога няма да се съглася с мнението и възгледите му. Но за мен това, което се случи е също толкова шокиращо, колкото победата в съда. Ние се сприятелихме.", пише Флинт.
Събитията около това знаково дело за американското правосъдие са отразени във филма "Народът срещу Лари Флинт", за който Уди Харелсън получава номинация за Оскар за Най-добра мъжка роля, а Милош Форман - за режисура.
Форман казва, че смята порнографията за унижаваща жените, но е искал да екранизира историята на Флинт, защото според него той е на първо място защитник на конституционните права и едва след това перверзник.