Със сигурност книгата му „Ветровете на зимата“ ще стане една от най-продаваните книги на света (а може би и най-продаваната)… ако изобщо някога бъде завършена. Джордж Р. Р. Мартин, който днес навършва 71 години, е един от най-популярните писатели и може би най-обичаният автор на фентъзи, след великия Толкин. На рождения му ден нека си припомним някои по-интересни неща за автора на поредицата „Песен за огън и лед“, която се превърна в един от най-феноменалните сериали на всички времена.
От почитател на комикси до писател милионер
Джордж Мартин не се срамува да признае, че като е бил тийнейджър е бил вманиачен по комикси. Всъщност първото му публикувано нещо, което е написал, е точно фен писмо до създателите на любимия му комикс, които са отпечатали писмото в един от броевете.
Умът на Джордж Мартин винаги е летял към други планети и други светове и още тогава е мечтаел да стане писател. Първите му опити обаче не са много успешни и затова той се насочва към телевизията, където става сценарист на популярния фантастичен сериал „Зоната на здрача“.
Малко по малко литературната кариера на Джордж Мартин започва да се развива. До 1996 писателят има публикувани няколко романа и сборници с фантастични разкази и хорър. По това време му хрумва и идеята за „Песен за огън и лед“, която първоначално е замислена като кратък разказ, после като новела, след това роман, трилогия, а днес вече се очаква поредицата да е съставена от 7 книги (5 от тях са написани).
Книгите от поредицата „Песен за огън и лед“ се различават от типичното фентъзи и не успяват веднага да станат много популярни. Въпреки това романите печелят сравнително много изключително вманиачени почитатели, сред които са сценаристите Дейвид Бениоф и Ди Би Уайс. Двамата се срещнали с Джордж Мартин и споделили с него идеята си да превърнат „Песен за огън и лед“ в телевизионен сериал. След 4 часово обсъждане, писателят им задал въпроса коя според тях е майката на Джон Сняг (една от големите мистерии в романа). Отговорът им толкова много го впечатлил, че се съгласил да им повери творбата си.
Първият сезон на сериала „Игра на тронове“ (това е заглавието на първата книга от поредицата) излезе през 2011, след което популярността книгите започна само да расте. Телевизионната поредица не е най-скъпата на HBO, нито най-провокативната, но въпреки това задържа вниманието на милиони зрители по целия свят.
Скромният милионер
Сериалът „Игра на тронове“ и книгите от поредицата „Песен за огън и лед“ носят десетки милиони долари на Джордж Мартин всяка година, но писателят отказва да живее разточително. Да, позволил си е някои неща, като например своя кула-библиотека, в която съхранява колекцията си от книги и на върха на която се намира офисът му, но като цяло избягва излишно да демонстрира богатството си.
Говори се, че милионерът Джордж Мартин все още кара старата си кола Mazda и работи на компютър с операционна система DOS и програма за текстообработка от 1980 г.
Дългото чакане на „Ветровете на зимата“
Да си фен на Джордж Мартин обаче има и един голям недостатък – дългото чакане. Някои читатели отправиха критики към писателя, че е направил твърде голяма пауза (6 години) между четвъртата и петата книга от поредицата. Сега това вече не изглежда толкова страшно, като се има предвид, че очакваме шестата книга вече 8 години и все още няма изгледи да я видим скоро по книжарниците. „Ветровете на зимата“ определено ще остане в историята като една от най-очакваните книги в историята.
За времето, в което чакахме шестия роман, бяха заснети 8 сезона на сериала и историята беше завършена за телевизията по начин, който само в общи линии отговаря на това, която предстои да прочетем в книгите. Междувременно Мартин се захвана с още няколко странични проекта, което само дразни феновете. Мнозина дори се съмняват, че книгата някога ще бъде завършена, тъй като писателят е наредил всичките му записки и недовършени неща да бъдат унищожени след смъртта му, за да не може друг да претендира, че е завършил неговата книга.
Прочетете още какво е взел Джордж Р. Р. Мартин от реалната история на света и как Толкин го е вдъхновил да започне да убива най-любимите персонажи в книгите си >>>
Джордж Р. Р. Мартин черпи вдъхновение не толкова от фентъзито, колкото от историческите романи
Човек би предположил, че Мартин е фен на фентъзито и няма да сгреши. Не този жанр обаче го е подтикнал да започне да пише романите за Вестерос. Колкото и да е обичал фантастичното, най-голямата страст на Джордж Мартин са историческите романи.
Но в тях има един проблем, както самият той казва – никога не можеш да изненадаш читателите с мащабни събития:
Авторите на фантастика имат свобода, която авторите на исторически романи нямат. Аз мога да изненадам своите читатели като убия краля или някой важен персонаж, но съдбата на кралете и завоевателите от реалния свят е в историческите книги – знаем кой ще живее и кой ще умре още преди да сме отворили романа.
Така писателят е решил да напише „историческа“ книга за измислен от него свят. За да е по-привлекателен разказът е добавил дракони, зомбита и магии, но ако погледнем отвън тях, ще видим, че в основата на „Песен за огън и лед“ стои история за политически интриги и сблъсъка на култури и цивилизации.
Най-важното, което Джордж Мартин е взел от Дж. Р. Р. Толкин
Има един елемент от култовата книга „Властелинът на пръстените“, който е станал основополагащ за цялото творчество на Джордж Мартин – смъртта на Гандалф в „Задругата на пръстена“:
Изведнъж Гандалф беше мъртъв! Не мога да опиша ефекта, който имаше това върху мен, когато четох книгата на 13 години. В момента, в който убиеш Гандалф, съспенсът от всичко, което следва, става многократно по-голям, защото сега всеки може да умре. Това се отрази и в моето писане и в готовността ми да убия персонаж изневиделица.
Разбира се, който познава историята във „Властелинът на пръстените“ знае, че Гандалф не остава мъртъв - за разлика от повечето персонажи на Мартин, които, убити веднъж, никога повече не се съживяват. Една от причините „Песен за огън и лед“ да има такъв ефект е, че още в първата книга от поредицата централният персонаж е обезглавен. В друга сцена, по-напред в историята, доста от главните герои са избити.
Историята, която никога няма да свърши
Тъжно е, разбира се, че вероятността книгите да не бъдат довършени е толкова реална, но хубавото е, че Джордж Мартин създаде един свят, който никога няма да умре. Сериалът „Игра на тронове“ приключи, но това не е последното, което виждаме от Вестерос. HBO вече работят по два сериала, които са предистория, а са планирани още три след това.