Годината за британското кралско семейство започва със силни здравословни турбуленции. На 5 февруари беше съобщено, че крал Чарлз III е диагностициран с рак, а малко повече от месец след това стана ясно, че втори член на кралската фамилия също има рак. След като през януари претърпя операция на корема, принцесата на Уелс Кейт Мидълтън призна в откровено видео, че в момента преминава през ранните етапи на лечение с химиотерапия с превантивна цел.

Снимка: Getty Images

Двете обявления от Бъкингамския дворец разрушиха дългогодишна традиция здравето на монарха и членовете на кралското семейство да се пазят в тайна. Това е една от причините двете новини да хвърлят в шок британските граждани, а и света като цяло.

Какво показва историята

В миналото е било необичайно кралското семейство да съобщава пред обществеността подробности за здравословното си състояние. Разкривайки колко крехко е тялото, в което тече синя кръв, голяма част от мистиката около тях като богопомазани изчезва. Историята показва, че причините често са политически – за да не изглежда уязвима монархията, начело на която стои болен монарх или член от семейството.

Управлявалият през 15 и 16 век крал Хенри VIII (1491–1547) имал силно влошено здраве.

Снимка: Getty Images

Днес лекарите смятат, че е страдал от затлъстяване, хипертония и диабет, позовавайки се на дипломатически доклади от онова време. Тогава за състоянието му се знаело малко и дори тогавашните лекуващи го медици не са си водили записки, вероятно притеснени да не бъдат обвинени в измяна в условията на нестабилна политика.

Кралица Анна (1665-1714) пък забременява цели 17 пъти, 11 от които бременности завършват със спонтанен аборт или раждане на мъртво дете, а всички родени от нея деца умират в детска възраст.

Снимка: Getty Images

Въпреки спонтанните аборти, лекарят й многократно заявява, че тя е в добро здраве. Днес се смята, че кралица Анна вероятно е страдала от тромбофилия. Причините здравословното й състояние да не се оповестява публично е големият политически въпрос: кой ще стане монарх, след като тя няма наследници?

Крал Джордж III (1738-1820) пък е известен с това, че страдал от пристъпи на психично заболяване.

Снимка: Getty Images

Лекарите му издават бюлетини, с които информират обществеността за състоянието му, но документите умишлено били написани неясно, с цел да успокоят народа, а не да разкрият подробности, защото заболяването му поставя под въпрос способността му да бъде монарх.

Бащата на кралица Елизабет II умира от рак, но за сериозността на състоянието му става ясно чак след смъртта му

Снимка: Getty Images

Когато през 50-те години на миналия век крал Джордж VI е диагностициран с рак на белия дроб, почти никой извън стените на двореца не знае за това. Известно време дори самият монарх не знаел колко сериозно е състоянието му, тъй като лекарите не искали да го стресират.

Едва след като кралят умира на 56-годишна възраст, превръщайки 25-годишната си дъщеря в кралица Елизабет II, останалата част от света научава колко болен е бил той.

Макар официалната причина за смъртта на кралица Елизабет II, която си отиде през септември 2022 г. в любимия й замък Балморал, да е напредналата й възраст, теориите, че тя е боледувала в последната година от живота си, не престават да обикалят от уста на уста. „Проблеми с мобилността“, „умора“ и „загуба на тегло“ са сред усложненията, за които често чувахме в последните месеци преди да почине.

Снимка: Getty Images

В днешно време обаче кралските особи не притежават лукса да запазят мълчание

Осъзнавайки колко напреднали са технологиите и как сериозен здравословен проблем трудно би останал в тайна дълго време, кралските особи споделят все повече от личния си живот пред обществеността. А и за да избегнат спекулации и конспиративни теории, които неминуемо се появяват в пресата, а и защото осъзнават високата трибуна, от която могат да отправят важни послания за здравето на своите поданици.