В последните години и у нас плъзна манията по отглеждането на красивата орхидея фаленопсис. Но знаете ли, че всъщност съществуват над 25 хиляди вида орхидеи в света? И всички те са изящни до най-малкия детайл. Днес обаче ще си говорим за дивите орхидеи в България, защото те не са никак малко. Вероятно сте срещали някои от тях и дори не сте предполагали, че това са орхидеи. Представям ви Марияна Гаджева, която у дома отглежда над 30 орхидеи (не диви, разбира се) и чиято страст е да пътува и заснема различни видови от красивите цветя – „Особен вид екстаз ми доставя всеки открит екземпляр!“
Ето какво ни разказа тя за дивите орхидеи у нас, къде можем да срещнем най-много от тях и защо не трябва да ги унищожаваме или да се опитваме да ги засадим у дома.
Страната ни е родина на около 80 установени вида диви орхидеи, повечето от които са застрашени и критично застрашени. За разлика обаче от тропическите си роднини, растенията у нас не са епифити, т.е. не живеят прикрепени към други организми – по корите, клоните и стволовете на дърветата, скалите или някои видове гъби. Диворастящите орхидеи в България са само тревисти, многогодишни растения. У нас естествено разпространени са 25 рода, като най-големи са родовете Салеп (Orchis) – 17 вида; Дремник (Epipactis) – 10 и Дланокоренник (Dactylorhiza) – 8 вида.
Интересен факт е, че орхидеите от рода Салеп са на изчезване, защото от корените им се прави напитка, която се смята за мощен афродизиак.
Къде можете да срещнете диви орхидеи у нас?
Могат да се срещнат в цялата страна, като цъфтящият им период е от април до септември, но най-голямо разнообразие предлагат Източните Родопи.
Районът на Маджарово и Ивайловград е рай за любителите на орхидеите. Там могат да се видят над 30 вида от общо 80-те, които виреят в страната ни.
Защо не трябва да ги късаме или да се опитваме да ги засаждаме вкъщи?
Повечето видове, както стана ясно, са редки и застрашени и събирането им е застрашено от закона. Ако това не ви спре, то помислете над следното – тези изящни диви цветя неслучайно са диви, защото са капризни и виреят само в естествената си среда. Шансовете да успеете да ги засадите у дома в саксия или на двора клонят към нулата.
„Радостното е, че срещам все повече хора, които се обръщат към природата и търсят непорочен контакт с нея. За да опознаем природата си, трябва да я обичаме и уважаваме. И да я пазим!“