Две жени ще получат за първи път наградата "Прицкер" – Ивон Фарел и Шели Макнамара от архитектурно студио Grafton Architects.

Наградата "Прицкер", считана за най-престижната архитектурна награда в света и наричана "Нобел за архитектура", е основана през 1979 г. от милионерското семейство Прицкер, което по това време е собственик на международната хотелска верига "Хаят".

Основателят на династията Прицкер е адвокатът Николай Прицкер, който емигрира от Киев в Чикаго. Между другото, негов братовчед е философът екзистенциалист Лев Шестов, също от Киев, който от 1921 г. живее в Париж, където става световноизвестен.

Снимка: Ros Kavanagh

Въпреки че наградата на "Прицкер" е десет пъти по-малка от Нобеловата награда в парично изражение - освен световното признание, двете дами ще получат премия от 100 хил. долара - въпросът изобщо не е в парите, тъй като успешните архитекти са богати и без парите от наградни фондове - а в публичното признание.

Снимка: Alice Clancy

Присъждането на тази награда на две архитектки - 68-годишната Ивон Фарел и 67-годишната Шели Макнамара, които основават архитектурното студио Grafton Architects през 1978 г., се случва за първи път в историята на наградата.

Снимка: Iwan Baan

Сред най-забележителните проекти на архитектките е университетският кампус (UTEC) в Лима, столицата на Перу, за която вече получиха няколко престижни архитектурни награди. Считан за един от върховете в работата на Фарел и Макнамара, той често е сравняван с известния древен перуански град Мачу Пикчу.

Наградата "Прицкер" е била връчвана на жени само няколко пъти в цялата история на престижните архитектурни отличия. Заха Хадид става първата жена, носителка на награда "Прицкер" през 2004 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement