Какво е щастието - безброй хубави моменти и широки усмивки, чувства без грам разум или просто колекция копчета за късмет? Евентуалният отговор на този вечен въпрос може би ще намерим в историята на Микаел Дален, един от малкото професори по щастие в света.
Той не е по канона на сериозните професори - прилича по-скоро на рок звезда с татуировки върху всеки сантиметър от кожата си и с харизмата на дете на цветята.
Наричат го „хипстърския Исус“ заради брадата и дългата му коса, а може би и защото вярва в един Бог, който в неговия случай се нарича „щастие“.
Тази толкова хубава дума очевидно не е била част от ДНК-то му, тъй като по думите му, той не се е родил като щастлив човек. Рецептата му за щастие е писана години наред и създателят й не се притеснява да я сподели както в книгите си, така и в лекциите, които изнася по целия свят.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Да тръгнем от една от татуировките му с надеждата в нея да открием някоя от съставките на „щастливата“ му рецепта.
На китката си има татуирано число 70, което е част от неговата житейска философия - „Никога не давам 100% от себе си, а винаги 70%.“ Да дадеш 100% от себе си, смята той, не е добре за ума, тялото и взаимоотношенията ни и може да ни изхаби преди това да се случи по някакъв друг начин. Според него 70% от усилията на човека са „достатъчни за повечето области на живота и дават, ако не перфектни, то достатъчно добри резултати“.
Оля Малинова, новата водеща на "Преди обед" наричат министър на щастието - вижте във видеото.
Защо да (не) се доверим на Дален?
Дали перфекционизмът не е нещо измислено и без ясни правила? Може би е само разтеглива категория, която ни докарва главоболия, защото не знаем точните й граници. В книгата си More Numbers Every Day Дален говори за съвременната мания по числата, с които се стремим да измерваме и поставяме всичко в измерими рамки. Не е лошо да се замислим над една от теориите му, че числата днес активират онази част на мозъка, която в миналото е активирала действието „борба или бягство.“ Може би е време да се освободим от идеята, че щастието е в цифрите и да се доверим на думите на професор Дален:
За мен щастието винаги се е изразявало в любопитството към другите хора и живота като цяло. Това може да се упражнява. Аз се старая всеки ден да отделям достатъчно време на съпругата си, сина си и дъщеря си, всяка сутрин прекарвам поне десет минути, загледан през прозореца или седнал в сауната, и така пресявам мислите си.
Той дава още един съвет – фокусирането върху „малките чудеса в моменти на очакване“.
Дален, като човек роден в Швеция, отлично разбира значението на тези думи, в страната му не са малко месеците с ограничени часове слънчева светлина. По законите на времето настъпва момент, когато слънчевите лъчи стават все по-обилни, хората с трепет ги очакват и им се радват като деца. Тези моменти не ги карат да изгарят от щастие, но им помагат в натрупването на хубави мигове в житейската им равносметката.
И нека не се залъгваме, че ще открием щастието в „следващата работа, в следващата покупка или на следващата среща“, казва Микаел Дален. В книгата си Nextopia той пише, че постоянното преследване на щастие не води към по-висша форма на това преживяване, а напротив – може да направи хората и по-нещастни.
Именно затова трябва да бъдем внимателни, да не жонглираме с думата щастие, за да не се озовем във вихъра на „терора на щастието“. Прекаленият фокус върху него може да изправи човек пред драматичната констатация, че не е щастлив според някоя от измислените скали за измерването му. А това от своя страна е сигурният път да се влезе в графата „щастиехондрици“, опасно явление в днешния, изпълнен с капани на времето свят. Професор Дален препоръчва да развиваме творческата си енергия, за да открием нови, неподозирани кътчета в себе си и света, който ни заобикаля и едва тогава да влезем в истински синхрон с щастието.
Оля Малинова, новата водеща на "Преди обед" наричат министър на щастието - вижте във видеото.