"Федра" е новият спектакъл на актрисата Бойка Велкова, която влиза и в ролята на режисьор. Премиерата е тази вечер в Театър "Азарян". В ролите ще видим също Пламен Манасиев, Михаил Сървански, Севар Иванов и Петя Силянова.
Митът за Федра е един от най-вълнуващи въображението ни разкази, веднъж заради необичайната тема - „любовното отмъщение” и съпротивата срещу всевластието на Афродита, и втори път защото откровено се повдига въпроса: ако любовта не е само страст, но и същност на битието, защо за човека се превръща в изпитание на съдбата? Ако любовта не е нашето спасение, в какво лежи то? Според древния стих: „Да обичаш, значи да виждаш красотата и да не се боиш от светлината й”.
„Федра” на старогръцки означава блестяща, сияйна. Всички в нейното семейство познават любовта и обичат, но всички те ще бъдат подложени на неоподозирана проверка. Способен ли е днешният човек все още на велики чувства, умее ли да обича от все сърце или крие егоизма зад илюзиите си.
Ако е истина, че няма престъпна любов, защо любовта винаги е едно от най-трудните изпитания. Защо пак тя създава тялото, но събужда и духа. Пиесата, основана на митовете за „любовните отмъщения” на незачетената богиня Афродита, не следва строго древните образци – нито Еврипид, нито Сенека или интерпретацията на Расин от века на Класицизма, а показва Федра като съвременна силна, осъзната и пронизана от страст жена, която притежева изключително чувство за красота и лично достойнство.
Семейните отношения разкриват извечните проблеми за любовта, доверието, близостта и общуването, но видени с очите на днешния постмодерен човек, разглезен от изобилието, навикнал на безгрижие и безчет забавления, и въпреки това способен на големи страсти и копнеещ за автентичен житейски смисъл.
Пиесата изследва психологията на съвремения индивид, неговите навици и умението и неумението му да обича и цени, да се отдава, да открива и защитава вътрешната си истина. Тук парадоксално всички се обичат, всички са надарени със страст за живот и мъдрост, но и с особен нарцисизъм, който им пречи да разпознаят целостта и собственото си щастие.
Смелата, елегантна и дълбока режисура на Бойка Велкова е посветена на разбулването на вътрешните мотиви на героите. Тя ги изгражда с уверени ярко живописни мазки, показвайки както жаждата за красота и възхитата от съвършенството, така и търсенето и копнежа на духа за нещо възвишено и значимо. Велкова релефно изобразява женската емоционалност с нейната неочаквана дълбочина и противоречивост, вглежда се без укор в мъжкото его, във волята за авторитет и власт.
Авторът на пиесата Петър Пламенов, един от възпитаниците на НГДЕК „Св. Константин-Кирил Философ”, не случайно запазва своеобразието и аромата на старогръцките имена и техните скрити значения, които се превръщат в ключове за смисъла: Федра – Блестяща, Сияйна, Лъчезарна; Тезей – онзи, който носи закона, дава правилото, заповядва; Иполит – Убитият от необяздени коне, Агатон – Най-добрия, най-блегородния, името на младия драматург, спечелил поетично състезание и любим ученик на Сократ, учасник в прословутия „Пир”, описан от Платон и накрая, но не по важност Диотима – Веща, Знаеща, също магьосница, акушерка, позната на Сократ мъдра жена. Така героите се сдобиват със своя история, преди тази в пиесата и напомнят, че „митовете” са живи и се менят през епохите и времената. Хората обаче все още обичат да разказват стародавни истории, не само, за да си доставят удоволствие, но и за да се разпознаят и за да открият истината и спасението си, поне чрез думи. Защото всеки човек е призован сам за създае от потока на случайността историята на своя живот, и да открие смисъла на своето съществувание.
Федра
от Петър Пламенов
Режисура: Бойка Велкова
Сценография и костюми: Бояна Бъчварова
Музика: Теодосий Спасов
Хореография: Филип Миланов
Действащи лица и изпълнители:
Федра – Бойка Велкова
Тезей – Пламен Манасиев
Иполит – Михаил Сървански
Агатон – Севар Иванов
Диотима – Петя Силянова
Театър „Азарян” 2021