Най-новите изследвания показват, че всяко второ момиче не е доволно от начина, по който изглежда, а идеализираното съдържание за красота в социалните медии влияе негативно върху самочувствието й. Учениците от 8-те класове на първата професионална гимназия за дигитални науки ЧПГДН "СофтУни Светлина" потвърдиха натиска, който усещат и грешната представа за света, която се създава чрез филтри, добре режисирани видеа и дори плашещи трендове, които застрашават здравето им. Откровени са, че познават добре и се е случвало да използват способностите на дигиталните приложения.

На 11 октомври се отбелязва Световния ден на момичето. По инициатива на марката Dove и нейния партньор - Академия за родители, бе организирано събитие на тема „Увереното ми „Аз“ в света на социалните медии“. Катерина Михайлова, бранд мениджър на Dove, даде акцент върху нуждата от информираност сред родителите за токсичното съдържание в социалните мрежи чрез тематичния филм на Dove за 2023, общодостъпен в YouTube канала на Dove България. 

Програмата на събитието продължи с психолозите Радостина Стоянова Шеряев и Доника Боримечкова, които проведоха кратка практическа работилница с всички 60 участници. След серия от въпроси, учениците преминаха и през практически упражнения, които дават разяснение как да се справяме с токсичното съдържание в социалните мрежи, как да разкрием своите индивидуални силни страни и да бъдем полезни на околните. Разбира се, менторите не пропуснаха да предизвикат подрастващите да създадат и свои истински снимка с описание. Трябваше всеки от тях да посочи една причина, заради която се чувства уверен. Интересно бе, че рамката на Dove, която имитираше публикация в позната социална мрежа, носеше посланието “Броят харесвания няма значение“. А за вас те имат ли значение?

Действията на Dove за справяне с ниското телесно самочувствие сред младите хора чрез проекта Self-Esteem се реализира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Директорът Олга Траянова приветства инициативата за честване на датата 11 октомври и вярва, че тя трябва да стане традиция за всяко училище. Тя самата е одобрен преподавател по програмата, както повече от 160 други учители в цялата страна. Две години от началото на програмата, в България са достигнати повече от 50 000 родители, учители и деца в цялата стана. Обученията в класните стаи продължават и в този момент.

Присъединете се към каузата и помогнете на децата, които познавате, да се почувстват красиви отвътре и отвън, като изтеглите ресурсите на Dove за родители и ментори. Нека заедно помогнем на всяко момиче да стане #ConfidentGirl

Обучителните ресурси и наръчникът на Dove, който получи всеки от гостите на събитието са напълно безплатни и достъпни тук.