Зеленият фасул е растение от семейство Бобови. Отглеждат се около 20 вида навсякъде; в България - 2. В тропичните и субтропичните области на Азия, Африка и Америка са познати около 200 вида. Сухите семена съдържат белтъци, мазнини и минерални соли, а зелените бобове - азотни вещества, провитамин А и витамин С. Фасулът се използва както за храна, така и за фураж, зелено торене и декорация.

Снимка: iStock



Каква е разликата между зелен фасул и боб?

Много често зеленият фасул е наричан зелен боб, само фасул или само боб. В Световна кулинарна енциклопедия са приети имената боб и зелен фасул за разграничение на пресния и стария продукт.

Полезен, традиционен и достъпен

Фасулът съдържа повече полезни минерали и елементи, отколкото зрънца има. Той е богат е на желязо, калций, калий, манган, магнезий, манган и калий. Добър източник е на фибри, влакна, целулоза и скорбяла.

Той регулира нивото на кръвната захар и предпазва от диабет. Освен това сваля кръвното налягане и понижава нивото на лошия холестерол. Полезен е за бременни и жени, които целят забременяване, защото е богат на фолиева киселина. Съдържа много каротеноиди, които го правят подходяща храна, ако имате проблеми с очите или просто искате да подсилите зрението си.


Съхранение

Прясно набраният зелен фасул трябва да се съхранява за не повече от 2 дни в хладилник. В противен случай шушулките му започват да потъмняват. Не го дръжте и в плътно затворена найлонова торбичка, защото това може да доведе до висока влажност и поява на мухъл и плесен.
За по-дълго време може да запазите фасула, като предварително бланширате шушулките. След това ги приберете в кутии или буркани и може да запазите във фризера за много дълго време, без да се променят вида или вкусовите качества.

Как се готви зелен фасул?

Най-лесният начин за приготвяне на фасул е на салата. Сварен, се подправя само обилно полят със зехтин и подправен с копър, сол и чесън.

Яхнията от зелен фасул ще стане още по-вкусна, ако към готовото ястие добавите няколко лъжици кисело мляко. За да го приготвите по-бързо, използвайте тенджера под налягане.

Снимка: Istock.com


Зеленият фасул може да се сготви и паниран. Отделните шушулки се овалват в гъста панировка, за да се получи хрупкава коричка. За наситен вкус към нея се добавя и тъмна бира. Получава се наистина вкусно.

Снимка: Istock.com


Фасулът е и чудесна гарнитура за различни видове месо. Комбинира се добре с риба тон, пилешко и телешко.

Отиват му следните подправки – сол, черен пипер, червен пипер, копър, целина, магданоз.
Най-често е в комбинация със следните зеленчуци – моркови, домати, чесън, лук и броколи.