Дошли от Средна Азия, днес репичките са любимо кореноплодно на хората от Китай, през Египет, до Гърция. Кръглите червени репички като че ли са най-разпространеният сорт в България, но всъщност разнообразието на това кореноплодно е изключително голямо не само по отношение на формата, но също така на цвета и вкуса. Ледена висулка са късен сорт, предназначен главно за есенно отглеждане, те са бели и дълги. Френска закуска са с продълговата форма и бели върхове и могат да достигнат до 10 см дължина.
Динените репички разкриват истинската си красота, когато ги разрежете.
Кръглите жълти с бяла сърцевина Zlata са ранен сорт с едри сферични оцветени в жълто плодове. Има още лилави с бяла сърцевина, червени репички с бели опашки, и др. Кръглите бели (Raphanus sativus) репички са нежни, плътни и сочни на вкус.
Зад интересното име Мюнхенска бира се крие средно късен сорт с бели конусовидни кореноплоди, с бяло, плътно и сочно месо. Зелено месо, позната и като Misato Green, е разновидност репички, които са зелени и отвътре, и отвън. Външната кожа е доста пикантна, а вътрешността е мека. Черен спанак се наричат черните репички с бяло отвътре. В редицата с екзотични видове са китайските Луобо (Qinluobo) - в лимонено зелено вътре и навън.
12 ползи от яденето на репички
1. Помагат за редуциране на килограмите.
2. Подобряват работата на сърдечно-съдовата система.
3. Борят се с раковите клетки.
4. Правят дишането по-леко.
5. Охлаждат тялото по лек и естествен начин.
6. Подпомагат храносмилането.
7. Въздействат благоприятно при жълтеница.
8. Лекуват проблеми с уринарния тракт.
9. Балансират кръвното налягане.
10. Подсилват имунната система.
11. Подобряват здравината на костите.
12. Премахват кожни несъвършенства.
Няколко предложения как да хапвате повече репички
Таратор с репички
Окрошка - така се нарича лятната студена супа с кисело мляко, краставици, репички, яйца и копър. Нарежете зеленчуците на ситно. Сипете ги в купа и ги поръсете със сол. Оставете така за няколко минути. Разбъркайте киселото мляко с малко студена вода и ги залейте. Овкусете със зехтин, сол и ситно нарязан копър.
Пролетна салата с два вида аспержи, репички, ядливи цветя, билки
Двата вида аспержи - зелени и бели, се задушават за няколко минути на пара или на грил риган. Потапят се в студена вода с кубчета лед, за да се спре процеса на готвене и да не станат прекалено меки. Поливат се с тънка струйка зехтин. Тънко нарязаните репички и ядливите цветя се разпръскват върху тях. Овкусете със стрити риган, мащерка и сол.
Домашен хумус с репички, цикория и нар.
Здравословно вегетарианско предястие или лека закуска, домашният хумус е вкусотията, която може да хапвате натурална или намазана на филийка. Свареният нахут се пасира с тахан и лимонов сок. Репичките се нарязват на много ситно и се объркват с нахута. Подправя се със зехтин и червен пипер. Може да добавите зрънца нар за свежест. Цикорията се нарязва на дълги парчета и на всяка хапка се потапя в хумуса.